De geüechfen bij Sandepu. (met ftaarf). A. Het Russische Aanvalsplan. Na den slag aan de Schaho (October 1904) was het Japansche offensief tot staan gekomen en betrokken de beide Legers op korten afstand van elkaar de winterkwartieren. Behalve de laid van Mischtschenko (8 Januari 1905) verliep de tijd tot aan den slag van Sandepu en Hokoetai rustig; alleen hadden talrijke voorposten-gevechten plaats, die echter geen verandering in den algemeenen toestand tengevolge hadden. Beide Leger-Commandanten waren bezig alle mogelijke versterkingen aan te trekken om de sterkte-verhouding ieder voor zich zoo gunstig mogelijk te maken. Boor den val van Port-Arthur, waardoor het Ille Leger van Nogi grootendeels vrij kwam, was de overmacht der Rassen belangrijk ver minderd. Dit Leger was reeds in opmarsch en omstreeks half Januari stonden belangrijke afdeelingen reeds ten Westen van Liaoyang. 1) Waarom Koeropatkin dan ook juist nu tot het offensief wilde overgaan, is niet volkomen duidelijk. Sommigen bewe ren, dat dit offensief door de Russische Regeering geëischt werd om in het rijk in Europa de gemoederen, die tenge volge van inwendige beroeringen in opstand waren, afleiding te bezorgen 2), anderen 3) zeggen: dat het eindelijk voorwaarts gaan meer op aandringen van Gfrippenberg heeft plaats gehad en dat een offensief in het geheel niet in de bedoeling van Koeropatkin heeft gelegen. Bij de den 17en Januari gehouden bespreking tusschen Koeropatkin en de 3 Legercommandan ten waren allen echter eenstemmig van oordeel, dat een offensief op 's vijand linkervleugel, met vermijding van het sterke Schaho-front, thans de meeste kans van slagen gaf. 8fil 1) Bronsart von Schellendorf, Seclis Monate beim Japanischen Heerebl. *>03 2) Meunier: La guerre Russo-Japonaise bl. 265. 3) Spaits. bl. 86. Mit Kosaken durch die Mandschurei

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 7