Sept. 1913.] Aetillehie- of Tobpedo-Yloot Hiertegenover staat het verlies van 3 torpedovaartuigen door vijandelijk artillerievuur en zes tengevolge van onder linge aanvaringen. Het weinige succes, dat alle aanvallen der Japanners met hun torpedovaartuigen kenmerkt, moet grootendeels worden toegeschreven aan het uit het oog verliezen van het houden van verband, van het door ieder vaartuig op eigen gelegen heid ageeren. De Commandant van elk vaartuigje kan niet op de hoogte zijn van den stand van zaken, van wat op een gegeven oogen- blik het beste zal zijn en van den wil en de bedoelingen van den vlootvoogd. Orders voor den aanval van torpedobooten kunnen slechts op het laatste oogenblik, naar gelang van omstandigheden, worden gegeven. Niet alle torpedobooten hebben toestellen voor draadlooze telegrafie, ook kunnen deze toestellen bescha digd zijn en niet werken. Yoor signalen kan de afstand te groot zijn, het weder zich niet leenen. Schrijven, of liever leesbaar schrijven, zal dikwerf onmogelijk zijn door de bewe ging van het schip. Om nu de flottieljes toch in de hand te hebben, ze orders te kunnen geven, ze onderling verband te kunnen doen hou den, wordt in Engeland op iedere divisie van 6 torpedovaar tuigen een kleine kruiser van groote snelheid ingedeeld. De ze kruiser of kruisers verrichten ook den verkenningsdienst. De Commandant van den kruiser is tevens Commandant van de torpedo-divisie. Hij houdt verband met den Commandant der vloot en met zijn onderhebbende torpedobooten en jagers. Op deze wijze kunnen verschillende divisies afzonderlijk of in massa worden ingezet, kan het doel volkomen duidelijk gemaakt worden. Echter moge van een ageeren onder dergelijke leiding ook al meer worden verwacht, uit het geheele verloop van de Japansche aanvallen met torpedovaartuigen blijkt: dat men er met torpedobootjagers en torpedobooten alleen niet komt 934

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 80