Sept. 1913]. De gevechten bij Sandepü. „Welke bedoeling aan dit offensief, dat tot den slag bij „Hokoetai leidde, ten grondslag lag, is, zegt Löffler, niet „duidelijk:-moest uit dezen aanval een algemeen offensief „volgen of moest slechts een bepaalde strook bezet worden „Was het eerste de bedoeling dus een groote slag te leveren „—dan moesten alle beschikbare krachten ingezet worden en „moest niet zooals nu 2) het grootste deel van het Russische „Leger in zijne stellingen gelaten worden. De andere „gedachte slechts een bepaalden strook te bezetten is op „geen enkelen strategischen grond te rechtvaardigen." Koeropatkin wilde bovendien, dat, wanneer de Japanners tijdens de voorgenomen operatiën tot den aanval mochten overgaan, het Russische Leger uitsluitend defensief zou optreden. In verband met de genomen beslissing om tot het offen sief over te gaan, werd den 19en Januari door Koeropatkin eene dispositie uitgegeven, die wij in haar geheel hier laten volgen Dispositie 3). „Heden is de concentratie van het gecombineerde scherp- „schutterskorps 4) bij Moekden voltooid, terwijl die van het „XVIe Europeesche korps begonnen is. Deze versterkingen „medegerekend, verkrijgen wij die overmacht in getalsterkte, „welke voor eene offensieve operatie voldoende is. 5) „Als aanvankelijk doel van de offensieve operatiën bepaal „ik, dat de Japansche Legers achter de Taitsy-ho moeten „worden teruggeworpen. „Als eerste aanvalsobject bestem ik het Leger van Okoe. „De wijze, waarop de aanval zal worden verricht, is omvat- „ting van Okoe's linkervleugel. 862 1) Russisch-Japanisclier Krieg, Band 11 bl. 11 e. v. 2). Zie de dispositie 3). Wijnandts en de Ridder: Studiën betreffende den Veld-Oorlog tusschen Rusland en Japan, bl. 173. Deze dispositie is niet in dezen vorm opgenomen in het Russ. Gen. St. werk, wordt daar echter wel in besproken. 4). Ie, 2e en 5e Europeesche scherpschutters-brigade. 5). Zie bl. 861.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 8