[Oct. 1913. gaande door het middelpunt van den grooten cirkel, waar van de as van de opzetstaDg deel uitmaakt. Bij het geschut, zooals dit geconstrueerd is, gaat de richtlijn echter niet door O, en evenmin de as, waarom de richtmiddelen draai baar zijn, doch (tig. 2) ZL Z2//ZO en Pt P,//S.O. Deze geringe evenwijdige verplaatsingen leiden ten slotte tot een eveneens evenwijdige verplaatsing van de gerichte zielas ten opzichte van haar theoretisch gewenschten stand, hetgeen echter practisch geen invloed kan hebben. Beschouwingen, die wij zullen baseeren op de ideale figuur 1, gaan dus zonder voorbehoud ook op voor den minder ide alen, practisch voorkomenden toestand. 5cheefstelling uan den opzet. De vraag doet zich voor: „Kan men, ook bij kijkerop- zetten, door een geëigende scheefstelling van den opzet den correctiehoek, noodig voor het uitschakelen van de derivatie, automatisch aanbrengen, en zoo ja, welke methoden kan men daartoe volgen?" Dat scheefstelling van de opzetstang bij kijkeropzetten ook leidt tot het geven van (c. q. meer) correctie voor de derivatie bij (c. q. verder) uitschuiven van de opzetstang, volgt uit fig. 3. Nemen wij aan, dat de opzetstang SZ geheel in den opzetkoker K geschoven is (h—o, s=o, z=o) en dat de richtlijn (SO) op het doel D is gebracht. Richtlijn en zielas zijn nu evenwijdig. Schuiven wij den scheefgestelden opzet nu uit over een boog ZS, dan zal de richtlijn (optische as van den kijker), die op O gericht was, op O gericht blijven als straal van den bol. Om den vuurmond met dezen nieuwen opzetstand weder te richten, beginnen wij met te draaien aan het draaiwiei voor de hoogterichting, waarbij het samenstel kanonwieg-wieg- drager met de daaraan verbonden richtmiddelen draait om een horizontale as (die van de tappen van den wiegdrager). Denken we ons deze as weer door O (voor de gevolgen van deze evenwijdige verplaatsing gelden analoge beschouwin- 971 DER MODERNE RICHTMIDDELEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 11