Oct. 1913.] Enkele grepen uit de theorie gevoelig libel, bij lang veldgeschut, althans tot op de voor komende gevechtsafstanden, bedoelde tegenstrijdigheid zich niet openbaart. Bij krombaangeschut laten beide constructies zich niet combineeren. h (3 5° 1° 54' 6" 26" 10° 1° 52' 48" 1' 44" S 15° 1° 50' 38" 3' 54" 20° 1° 47' 38" 6' 54" Het is duidelijk, dat, bij een inrichting der richtmiddelen, als boven behandeld, de invloed van een mogelijk scheeven radstand automatisch wordt uitgeschakeld. Zorgt men n.l. voor het voortdurend inspelen van de lucht bel, en dat behoort tot de taak van den richter, dan houdt daardoor het vlak van de opzetstang den gewenschten stand ten opzichte van het verticale vlak, en bij een bepaalde op- zethoogte heeft ZO dan een zoodanige ligging ten opzichte van SO, dat, indien ZO op het doel uitkomt, SO, en dus ook de daaraan evenwijdige zielas, den juisten stand in de ruimte heeft, en het laat ons volkomen onverschillig, welke op dat oogenblik de stand is van een of ander deel van de affuit, b.v. van as met raden. Vandaar de naam van de libellen aan opzetkop of opzetkoker: libel tot uitschakeling van den invloed van scheeven radstand, of kortweg: libel voor scheeven radstand. Opgemerkt zij nog, dat, indien men bij een elevatie geen scheeveu radstand van y° wenscht uit te kunnen schakelen, men dan niet kan volstaan met draaiing der richtmiddelen om SO over een hoek 7, maar dat daarvoor een draaiing over een hoek 5 noodig is, die bepaald wordt door sin 5 976 CC /3 ix. co »-« O

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 16