Voor een goed begrip der zaak zij er aan herinnerddat de richthandeling in de aanslaghandeling is begrepen. Blijkens de onderste strook van figuur 1, neemt de leerling eene aanzienlijke hoogrechtsehe afwijking (v. h. r.) ten opzichte van het mikpunt waar, hetgeen hij, zooals de middelste strook aangeeft „meldt". De ligging der blokjes v. h. r. in de onderste en de middelste strook wijzen op het tijdsverschil tusschen het beëindigen der aansiaghandeling, het waarne men en het melden der lichtfout. Indien de leerling het geweer niet reeds heeft afgezet uit anderen hoofde b. v. slechte schouderplaatsing, dan moet hij na het melden opnieuw beslissen of hij het geweer met het oog op de niet nauwkeurig genoeg verkregen richting, voor alsnog in de houding van vaardig moet terugbrengen, Hierop vermeen ik in het bijzonder de aandacht te moeten vestigen en wel omdat het beter is eene slecht uitgevoerde handeling te onderbreken en over te doen dan te voltooien en de leer ling tot het ten einde brengen eener slecht uitgevoerde han deling gewoonlijk maar al te zeer geneigd is. Het „melden" der richtfout werkt het nakomen van net hierbedoelde in de hand. De onderwijzer wacht met het uitspreken van het com mando „vuuuur", teneinde den leerling gelegenheid te geven voor de melding. Hij benut dit wachten tevens om zich zelf ervan rekenschap te geven, of hij tevreden is over de uitvoe ring van de aansiaghandeling door den leerling. Het voortdurend waarnemen van de vizierlijn ten opzichte van het mikpunt wordt aangegeven door de blokjes hr, r, g, enz. 10U0 Oct. 1913.] ONDERR. VAN DEN SAMENGESTELDEN JUISTSNEL. AANSLAG. Wordt de leerling genoodzaakt eene handeling met aandacht te verrichten, dan wordt daardoor zijn geschiktheid tot het verrichten dier handeling ver hoogd. Daar het melden de aandacht van den leerling op de door hem gemaakte richtfout versterkt en om voren vermelde reden in niet geringe mate bijdraagt tot verbetering van zijnen aanslag, kan het m. i. in deze methodiek niet wor den gemist. J. J. R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 40