Heb veranderen en c. q. verbeteren der richting nog vóór dat het Commando „vuuuur" tot den leerling is doorgedrongen en deze met drukpunt nemen, met doordrukken is aangevangen (n. n.), het z. g. n. „hengelen", heeft voor het vastleggen van den samengestelden juistsnellen aanslag geen beteekenis, doch is een normaal gevolg van de lange rustpauze tusschen de com mando's „aan" en „vuuuur" en van de, uit een paedagogisch oogpunt noodzakelijke, voortdurende waarneming van vizierlijn en mikpunt. Het heeft geen nut o. r. het Commando „vuuuur" het sein geeft tot het narichten en vóór dat dit commando door den leerling is gehoord, de richting meermalen nutteloos zal zijn veranderd. Daar de rustpauze tusschen de commando 's „aan" en „vuuuur" bij voortgezette oefening al kleiner en klei ner wordt, verdwijnt het hengelen langzamerhand geheel en al en volgt ten laatste, oogenbiikkelijk op de waarneming en het melden der richtfout, de impuls tot het achteruitbrengen van den trekker (het commando „vuuuur") en daarmede het narichten. Op het commando „vuuuur" van den onderwijzer vangt de leerling aan met drukpunt nemen, met doordrukken (1) en narichten. De blokjes r en g na de lijn n. n. (begin van drukpunt nemen met doordrukken) wijzen op dit narichten. Het drukpunt nemen met doordrukken versterkt den wil van den leerling tot snel narichten, o. r. de leerling beseft dat het er dan op aankomt (na het vooruitschieten der slagpin is het te laat). Het vooral bij de eerste oefeningen in het drukpunt nemen met doordrukken zoo hoogst belangrijke begrip, dat de leer ling niets te maken heeft met het oogenblik, waarop de haan met slagpin vooruitschiet (lijn s. s.), wordt aangegeven zoowel 1001 ONDERR. VAN DEN SAMENGESTELDE» JUISTSNEL. AANSLAG. [Oct.J9l8. (1) Het doordrukken is eene natuurlijke voortzettng van het drukpunt ne men, zoodat deze handelingen bij de beoefening van den s. j. s. a. oogenbiik kelijk op elkaar hooren te volgen. Volgens het S. V. moet drukpunt worden genomen tijdens de aanslaghande ling. Aangezien de rustpauze na de aanslaghandeling een ongestoord voortzetten der doordrukhandeling belet, is het bepaalde in het S. V. m. i. minder juist. J. J. F. I. M. T. 1913 67.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 41