Door een onmiddellijk op het vooruitschieten der slagpin gevolgde afzetbeweging, komt de doordrukbeweging reeds onder den storenden invloed van die handeling. Het tijds verschil, hetwelk de onderwijzer aanbrengt, moet in deze als voorbehoedmiddel werken en moet daarom in den aanvang groot worden genomen. Een onmiddellijk op de afzetbeweging gevolgde laadbeweging wordt geëischt ten bate van eene groote vaardigheid in de behandeling van het geweer als vuurwapen. De onderwijzer moet derhalve de rustpauze vóór de aanwijzing „laad niet grooter maken dan noodig is. Door de aanwijzing „korrel" wordt de leerling met een enkel woord herinnerd aan de goede houding. Bij enkele leerlingen zal die herinnering moeten luiden: „buik, koirel bij anderen weer„rechterhand, korrel", of zoo iets dergelijks. De verticale lijn e. e. geeft aan, dat de leerling geheel gereed is voor de volgende aanslaghandeling. Die tweede aanslaghandeling mag echter niet te spoedig volgen. De onderwijzer vindt in deze noodzakelijke rustpauze gelegenheid tot enkele opmerkingen over de voorafgegane handeling en tot een korten wenk voor de volgende. Alle pauzen in een figuur dienen - naast hun hoofdbestemming bij het koppelen om den onderwijzer gelegenheid te geven, opmerkingen te maken of naar omstandigheden de vooiafge- gane verrichting geheel of gedeeltelijk te doen herstellen. Wenscht de onderwijzer in de een of andere rustpauze langer te spreken dan met eene onberispelijke houding be staanbaar is, dan laat hij het geweer bij den voet zetten. 2de Hoofdvorm. De meerdere geoefendheid wordt in figuur 2 aangegeven door het kleiner zijn der tijdsverschillen a en door de kleinere breedten der blokjes, die de handelingen van den leerling aangeven. De tijdsverschillen b,c,d,e en f worden kleiner genomen, ten einde meer te komen tot de nauwere aaneenkoppeling 1003 ONDERR. VAN DEN SAMENGESTELDEN JÜISTSNELL. AANSLAG. [Oct. 1913.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 43