Daar het melden tot en met den 4en Hoofdvorm werd behou den, mag verwacht worden dat de leerling zich thans volkomen rekenschap geeft van zijne richtfouten, terwijl de waarneming daarvan vlug en zuiver plaats heeft. De tusschenruimte 6 mag nimmer nul worden, daar dit zou wijzen op het weglaten van het hierboven waarnemen en het bij zich zelf melden. Ook moet steeds geëischt worden dat het geweer, na het vooruitschieten der slagpin, een oogenblik onveranderd in den aanslag blijft liggen. De zekerheid is daardoor grooter dat het voortdurend waarnemen der vizierlijn niet wordt nagela ten, zoodat zuiverheid van beweging meer blijft gewaarborgd. De aanwijzing „korrel" heeft in dezen hoofdvorm, zijnde eindvorm, geen reden van bestaan en is daarom weggelaten. De overige tusschenruimten mogen nul worden, doch zullen op het oefenterrein deze grens wel nimmer bereiken. Hoe samengedrongen en verkleind ook bij voortgezette oefeningen, alle onderdeelen behouden hunne beteekenis en blijven zuiver van vorm. Mocht door de leerlingen de een of andere beweging niet behoorlijk worden uitgevoerd, dan blijkt daaruit dat de onder wijzer te vlug tot dezen hoofdvorm overging en is terugkeer tot een der vorige hoofdvormen een gebiedende eisch. De 5e Hoofdvorm is de vorm der schoolschiethandeling. Daar de schoolschietoefeningen niet alleen dienen om de schiet vaardigheid te doen blijken, te onderhouden en te ver- grooten, maar ook om die vaardigheid te leeren toepassen onder ongunstige omstandigheden, en daar verder dit oefenen onder ongunstige omstandigheden reeds bij de voorbereidende schietoefeningen wordt ingeleid, zoo kan in den 5en hoofdvorm de schiethandeling worden voorafgegaan door lichaamsinpan- ning.Onder de ongunstige omstandigheden van eene schiet handeling is ook te verstaan het daaraan onmiddellijk op elkaar volgen van meerdere gelijkvormige schiethandelingen. 1005 ONDEKR. VANDENSAMENGESTELDEN JUISTSNELL. AANSLAG Oct. 1913]. (1) Bedoelde inspannende oefeningen mogen ook reeds bij beoefening van den 4en hoofdvorm plaats vinden. Het aaneenkoppelen van meerdere schiet handelingen vindt echter in den 5en hoofdvorm plaats.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 45