Oct. 1913.] Beschouwingen over de bereden-artillerie. doel stelt een geschikte organisatie voor ons wapen te ontwerpen. In de eerste plaats dus vraagt de organisatie van het wa pen, de sterkte en de indeeling, onze aandacht, over welk onderwerp we ons voorstellen in de volgende bladzijden eenige losse beschouwingen te geven, niet ons vleiende met de hoop, dat deze door ieder wapengenoot zullen worden beaamd, maar met de bedoeling verschillende belangrijke vraagpunten aan een bespreking te onderwerpen, misschien zelfs eenige nieuwe gezichtspunten te openen en zoo dus, naar we hopen, mede te werken, ook door het uitlokken van debat, aan de meest gunstige oplossing, die voor ons wapen te verwachten is. Aan elk stelsel zijn steeds voor- en nadeelen verbonden, ook in verband met de omstandigheden, waaronder dit stel sel in toepassing zal worden gebracht. We mogen er ons niet van af maken, door alleen te wijzen op organisaties, die in het buitenland voorkomen en daarom deze ook voor ons als wenschelijk te bepleitenslechts door al het voor en tegen zooveel mogelijk onder de oogen te zien en te wegen, ook in verband met de specifiek Indische toestanden, zullen we er ten slotte toe kunnen geraken van ons technisch, thans bijna volmaakt wapen, door een doeltreffende organi satie een schrik te maken voor een eventueelen vijand. II. Sterkte der bereden-artillerie. Dit hoofdstuk kan zeer kort zijn. Gelet op den grooten tegenzin, die steeds bij onze volksver tegenwoordiging bestaat, als meerdere gelden voor het ver- hoogen van de weermacht worden aangevraagd, is het niet te verwachten, dat een vermeerdering van de sterkte der bereden artillerie, die groote financieele offers zal eischen, in de naaste toekomst zal plaats hebben. Toch lijkt het ons gewenscht eens na te gaan in hoe verre de sterkte van onze bereden artillerie voldoende is te noemen, in aanmerking 1008

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 48