Oct. 1913.] Beschouwingen over de bereden-artillerie. terijstellingen in zoo'n geval minder aan plaatsruimte gebon den zijn, zoodat meer geschut kan worden gebruikt. Ook zal het innemen van breedere fronten voor ons noodzakelijk blijken, ten einde in onze zwaar begroeide terreinen door flankeerend of éeharpeerend vuur den vijand zooveel mogelijk afbreuk te kunnen doen. De voordeelen van een flankeerende opstelling in begroeide terreinen hebben de Russen ondervon den in den slag van Liaojan. Door de begroeiing met gaoljan konden de Japanners gedekt en onbevuurd tot dicht aan de vijandelijke stelling naderen; zoodra ze uit de begroeiing kwamen of daar waar het schootsveld niet was vrijgemaakt, zoodra ze vuur op korten afstand kregen, groeven ze zich in en bleven op die manier den vuurstrijd voortzetten. Bij deze gevallen heeft vooral een batterij, die de Japansche Infanterie uit de flank kon bevuren, voortreffelijk gewerkt en die Infanterie eenige raaien tot terugtrekken gedwongen. Hauptmann Th. Baeck zegt van dezen slag: Jene wenigen Batterien, welche, begünstigt durch ihre Aufstellung, Gelegenheit fanden, bei der Abwehr der Infan- terieangriffe mit zu wirken, haben in diesen kurzen Zeitrau- men wiewohl ziemlich unbelastigt von der japanischen Artil lerie Hervorragendes geleistet, speziell kam dies bei jenen Geschützabteilungen ganz besonders zum Ausdruck, welche flankierend wirken konnten. Vooral als van onze aanvallend optredende troepenmacht nog een belangrijk deel zal moeten worden gebruikt voor het ageeren op de flanken van den vijand, ten einde in staat te zijn blijvend en overweldigend succes te behalen, zal de ruime beschikking over artillerie ons zeer ten goede komen. Moge dus 6 kanonnen per 1000 man in grootere legers het maximum bereikbare zijn en toevoeging van meer geschut daar geen zin hebben, het vorenstaande toont aan, dat ons zelfstandig optredend leger de beschikking over de grootere vuurkracht van meer geschut best zal kunnen gebruiken. Bovendien brengt het feit, dat we, om succes te behalen, 1010

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 50