Beschouwingen over de bereden-artillerie. [Oct. 1913. steeds aanvallend zullen moeten optreden nog de volgende bijzonderheid mee. Kan de verdediger nl. in zijn goed voor bereide en tegen gezicht en vaak zelfs tegen vuur gedekte stellingen gemis aan kanonnen, dank zij de technische vol maaktheden van het snelvuurmaterieel, voor een goed deel compenseeren door een grootere munitievoorraad, bij den aanvaller zal dit met veel grootere bezwaren gepaard gaan en zal in het vuur brengen van meer geschut, opgesteld over grootere frontbreedte, noodig blijken om het gevechtsdoel te kunnen bereiken. Mogen we dus in de volgende bladzijden ijveren voor groote voorraden munitie bij de batterij, ten einde van onze zwakke artilleriemacht tegenover den vijand een maximum van kracht te kunnen doen uitgaan, dan is hiermede geenszins een compensatie van de „geheele" sterkte van de bereden artillerie bedoeld. Wel kan men in vele gevallen door meerdere munitie de sterkte van de enkele batterij, indien deze uit minder stukken bestaat, verhoogen, maar voor een aanvallend optreden van zelfstandige legerkorpsen is een groot aantal stukken een eerste vereischte. 111. Organisatie Dan de Batterij. De organisatie van de tactische eenheid, de batterij, is af hankelijk van schiettechnische, tactische en (vooral bij mili tie legers) van oeconomische factoren. Voordat bij de bereden artillerie werd beschikt over het thans overal ingevoerde snelvuurmaterieel, bestond de batterij als regel uit 6 a 8 stukken. Deze sterkte was noodzakelijk om zoogenaamd rol lend vuur af te kunnen geven. Bij een zoodanige sterkte aan vuurmonden was nl. bij het oude geschut, waarbij meer tijd moest worden besteed aan het richten en het laden, juist het laatste stuk van de battery afgevuurd als het stuk, dat het eerst gevuurd had weder tot vuren gereed was, zoodat onaf gebroken kon worden doorgevuurd. Door de grootere vuur- SDelheid, die met de tegenwoordige snelvuurkanonnen kan 1011

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 51