Beschouwingen over de bereden-artillerie. [Oct. 1913. groot deel bekend zijn uit de voordracht, gehouden in de ver- eeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap op Vrijdag 16 April 1909, over de organisatie van de Nederlandsche Veld- Artillerie door den generaal Oolgardt en het daarop volgend debat met de heeren van Essen en van Oordt. De driestukken batterij werd voorts nog aanbevolen door den generaal Caem- merer in de Artilleristische Monatshefte van 1908 en dooi den kolonel Rouquerol en den kapitein Sorb in de „Journal des sciences militaires". Volgens deze schrijvers behoort de tactische eenheid logisch te bestaan uit het minimum aantal kanonnen, dat een vol doende breed front onder vuur kan nemen, zonder dat de juistheid en de snelheid van de vuurregeling er onder lijden. Het zoeken naar het minimum aantal kanonnen is ook daar om van belang, omdat in vele gevallen een klein aaDtal stuk ken kan worden goedgemaakt door meer munitie-verbruik, zoodat meer kanonnen overbodig zouden zijn. Uit dit oog punt beschouwd, zijn 3 stukken per batterij voldoende en noodig. Indien de batterij ware samengesteld uit 2 stukken, dan zou dit groote nadeelen bij het schieten opleveren. Wordt nl. een der beide schoten niet waargenomen of wordt bij een der stukken een groote richtfout gemaakt, dan moet de laag onherroepelijk worden herhaald, wat aanzienlijk tijdverlies zal moeten veroorzaken, bovendien is de breedte van de onder vuur te nemen strook voor de tactische eenheid wel wat al te gering. Bij 3 stukken zal zich bij het inschieten een fout of slechte waarneembaarheid bij één schot niet doen gevoelen, daar in ieder geval op 2 schoten een conclusie zal kunnen worden getrokken en 2 goede waarnemingen wel kunnen worden verwacht. 4 stukken is uit het oogpunt van waarneem baarheid overbodig groot, daar het derde schot in den regel reeds voldoende is om goede waarneming te verzekeren het 4e stuk zal dus in de meeste gevallen weer tijdverlies veroorzaker}, daar de conclusie omtrent het (-)-) of liggen der laag reeds voldoende nauwkeurig bij het 2e of 3e schot zal zijn te trekken, terwijl toch gewacht zal moeten worden op het 1013

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 53