Oct. 1913.] Beschouwingen over de bereden-artillerie. len moet deelnemen. Uit tactisch en technisch oogpunt is het evenwel niet mogelijk eiken vuurmond op zich zelf als vuur kracht aan de hoogere leiding af te staan, waarom samen voeging tot tactische eenheden noodzakelijk wordt. Hoe klei ner deze eenheden evenwel zijn, hoe grooter het gemak wordt voor de leiding van het gevecht, omdat een betere verdeeling daardoor mogelijk wordt. De mindere uitwerking van de 3 stukken batterij zal in vele gevallen kunnen worden aangevuld door meerder munitie- gebruik. Volgens de tegenstanders zou dit evenwel leiden tot bovenmenschelijke krachtsinspanning van het personeel en niet wenschelijke krachtproeven voor het materieel. Ge neraal Robne antwoordt hierop het volgende (Art. Monatsh. 1913 blz. 37). „Es ist eine alte Erfahrung, die für Rohrrücklaufgeschütze in noch höherem Grade gilt, dasz der Schieszgebrauch die Geschütze weit weniger b-ansprucht als der Fahrgebrauch. Der ist aber in beiden Batterien (4 en 6 stukken) der gleiche. Zutreffen würde die Bemerkung möglicherweise, wenn wir noch die altere Feldkanone '96 hatteD, die beim Schieszen auf festem Boden stark sprangen; dabei wurden die Rader stark angegriffen. Das Personal wird bei den modernen Geschützen im Vergleich alteren Geschützen, so gut wie nicht angestrengt". In het bijzonder bij onze semi-automatische kanonnen verkeert het personeel in zeer gunstige conditie. Ten slotte geeft de Capitaine Sorb, als antwoord op de vraag of de uitwerking van een batterij van 3 stukken over een front van 100 a 200 M. voldoende mag worden geacht, het volgende (Journ. d. sc. mil. 1909). ,,Dans les circonstances ordinaires, une batterie de 3 piè- ces obtiendia plus tot, sur un front de 100 Mètres, un résul- tat aussi „pratiquement" efficace que la batterie de 4 pieces. Croit-on que les éléments ennemis placés dans les interval- les de 12 mètres non battus „théoriquement" car prati quement il y a toujours une certaine dispersion ne seront pas aussi demoralises que leurs voisins placés dans- la zone 1016

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 56