Beschouwingen over de bereden-artillerie. [Oct. 1913. des fameux '25 mètres Et puis, ne peut-on pas modifier les mécanismes de fauchage de manière a augmenter le front battu Certes, nous ne prétendons pas démontrer que 3 pièces peuvent produire le même effet que 4 pieces. Mais nous voulons dire que le résultat pratiquement demandé, dans les circonstances ordinaires, a une batterie de 4 pièces, sur un front de 100 et même 200 mètres, peut être obtenu avec 3 pièces Dans les circonstances critiques exigeantune sérieuse augmentation de la densité du feu sur un même point on n'hésitera pas a concentrer le feu de 2 ou même 3 batteries de 3 pièces sur un front étroit". Tot dit laatste zal men bij het gebruik van de 3 stukken batterij te eerder in staat zijn,' omdat men over meerdere batterijen zal kunnen beschikken. Een ander nadeel van de drie stukken batterij wordt ge noemd, dat men bij verlies van een stuk ten opzichte van de twee overblijvende vuurmonden nauwelijks meer van een bat terij mag spreken, zoo zeer vermindert de vuurkracht als-een stuk onbekwaam wordt (33 Dat het vuren met twee stukken niet meer mogelijk zou zijn, kan natuurlijk nooit ernstig worden volgehouden, vooral niet door de voorstanders van de vier stukken batterij, die zich beroepen op het voordeel van deze formatie, dat detacheering van enkele sectiën mogelijk is. In zoo'n geval wordt dan opzettelijk een vuureenheid van 2 stukken georganiseerd, zonder dat men denkt aan de gevolgen, die het onklaar worden van een van „die" stukken met zich zal sleepen. Overigens lijkt ons het indeelen van één stuk meer in de batterij voor het verlies toch niet zeer aanbevelenswaard. We moeten evenwel de vuurkracht van de artillerie weer niet alleen beoordeelen naar de vuurkracht van de enkele bat terij, maar naar die van het geheel, en ten zeerste wordt door ons in twijfel getrokken of de invloed van het verlies van een stuk zich ernstiger zal doen gevoelen bij 4 batterijen van 3 stukken, dan bij 3 batterijen van 4 stukken. Hierbij komen we evenwel als vanzelf op een voordeel van de drie stukken batterij, nl., dat de kwetsbaarheid vermindert, daar de kleinere 1017 I. M. T. 1913. 68.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 57