Oct, 1913.] Beschouwingen over de bereden-artillerie. doelen, die wij den vijand bieden, beter gebruik zullen kunnen maken van de natuurlijke maskes en dekkingen, die het terrein biedt, terwijl bovendien het opsporen van de opstellingen van onze kleinere batterijen voor den vijand lastiger zal worden, naarmate we tevens over meerdere batterijen beschikken en we deze meer verspreid bebben kunnen opstellen, waardoor die vijand tevens genoodzaakt wordt zijn vuur over meerdere doelen te verdeelen (Feuer zersplittern). Waar de kans om verliezen te lijden dus bij het verminderen van het aantal stukken per batterij afneemt, daar gaat het niet aan, de nadee- len verbonden aan het verlies van een stuk tegen die batterij formatie uit te spelen. Hauptmann von Roon (Art. Monatsh. 1913 blz. 32) heeft tegen het verminderen van het aantal stukken per batterij o.m. aangevoerd, dat meer punten zullen moeten worden opge zocht, van waaruit kan worden waargenomen. Voor 4 batte rijen van 3 stukken zullen 4 batterijcommandanten een opstel ling moeten zoeken, waar bij indeeling in 4 stukken batterijen slechts 3 waarnemingsplaatsen zullen moeten worden betrok ken. Hij twijfelt er aan, of in vele gevallen zooveel punten, van waaruit de waarneming mogelijk is, kunnen worden gevon den en concludeert dus dat meestal 2 of meer batterijcom mandanten hun opstelling dicht bij elkaar zullen moeten kiezen. In zoo'n geval is de rookwolk van een springend projectiel vóór de waarnemers voldoende, om het vuur van 2 of meer batterijen tijdelijk te doen staken. De schrijver vergeet evenwel, dat integendeel het staken van het vuur van een batterij voor het bereiken van het gevechtsdoel ern stiger moet zijn, naarmate de batterij uit meer stukken bestaat en naarmate het aantal batterijen geringer is en dus een be trekkelijk grooter deel van de artillerie aan de werkzaamheid op het gevechtsveld wordt onttrokken De uitspraak: „Je weniger Beobachtungsstellen eine Artillerie nötig hat, desto besser ist es" kan door ons in verband met het bovenstaande dan ook niet worden beaamd; integendeel gelooven we, dat van het feit, dat voor onze artillerie door meerdere vuurlei- 1018

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 58