Oct 1913]. Beschouwingen over de bereden-artillerie. bij het innemen van een stelling moeten worden overwon nen; meerdere vuurmonden zullen de beweeglijkheid van de batterij in meerdere mate verminderen, dan het meevoeren van meer munitie. De beweeglijkheid en de manoeuvreervaar digheid eischen dus in de eerste plaats een minimum aantal kanonnen per tactische eenheid. Bovendien zal de keuze van een goede stelling gemakkelijker worden, naarmate het aantal stukken geringer is, daar iedere stelling, die voor een batterij van 4 stukken voldoet, ook door een drie stukken batterij kan worden ingenomen. Daarentegen zullen vele geschikte stellingen voor de kleine formatie, door den commandant van de vierstukken batterij moeten worden voorbijgegaan uit gebrek aan plaatsruimte. Is dit op zich zelf geen ernstig bezwaar, toch kan een commandant van een batterij in de verleiding, zelfs in de noodzakelijkheid komen een opstelling voor zijn stukken te kiezen, zonder met de voorgeschreven tusschenruimten rekening te kunnen houden, zoodat de kwetsbaarheid van zijn personeel daardoor zal toe nemen. Bij de Fransche manoeuvres in 1908 had generaal Percin van te voren gewaarschuwd, niet beneden de door het reglement voorgeschreven ruimte tusschen de stukken te gaan; toch moest veelal door gebrek aan ruimte de afstand tusschen de stukken tot 12 M. worden verkleind. In zoo'n geval kunnen de ruimten tusschen de stukken van een drie stukken batterij in ieder geval 50% meer bedragen. Uit een tactisch oogpunt springt in de eerste plaats het voordeel van het beschikken over meerdere batterijen, meerdere vuureenheden in het oog. Uit den R,ussisch-JapaDSchen oorlog is te leeren, dat de juiste opstelling van de batterijen de grootste moeilijkheid is van de artillerie tactiek en dat een ondoelmatige opstelling de meest onaangename gevolgen met zich kan brengen. De gevaren, die enkele onjuiste opstel lingen na zich kunnen sleepen, zullen kleiner worden, naarmate we over meerdere batterijen in meerdere opstellingen kunnen beschikken. Wellicht zelfs kan dan nog tijdens het gevecht, gesteund door de intact blijvende batterijen, een onjuist 1020

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 60