Beschouwingen over de bereden-artillerie. [Oct. 1913. gekozen stelling worden verlaten of kunnen door verwisseling van de bestemming van de batterijen de onaangename gevolgen tot een minimum worden gereduceerd. Ook voor het brengen van écharpeerend vuur of zelfs flankeerend vuur is het beschik ken over meerdere batterijen, die van uit verschillende stellin gen elk naar hun beste krachten den vijand afbreuk kunnen doen, van groot belang. Het totaal aantal batterijen nu zal bij invoering der drie stukken batterij met ruim 30 vermeerderen. Het aantal batterijstellingen, van waaruit de vijand onder vuur genomen kan worden, wordt daardoor evenveel grooter, zoodat detachee ringen van enkele sectiën voor bijzondere doeleinden veel minder noodzakelijk zal zijn. Dit voordeel is niet gering te achten, maar bovendien veroorzaken we den vijand groote moeilijkheden, door het in batterij brengen van vele kleine vuureenheden, die beter van de natuurlijke dekkingen, die het terrein biedt, gebruik kunnen maken. Een der grootste moeilijkheden van de bereden artillerie is nl. in verband met de tegen gezicht gedekte opstellingen, die door de kanon doelen zullen worden ingenomen, de opsporing van de vijan delijke batterijen. Is de plaats van een vijandelijke batterij eenmaal met zekerheid bekend, dan kan een tijdvuur met brisantgranaatkartetsen, waarbij men de kans heeft met de koppen de schilden of munitiewagens te treffen, op die bat terij een noodlottige werking hebben en zooal niet haar geheel demonteeren, dan toch zeker haar vuur belangrijk onzuiverder maken en de munitieaanvoer zelfs geheel ver minderen. Als een der hoofdnadeelen tegen de 3 stukken batterijen wordt genoemd de onmogelijkheid om van zoo'n batterij een onderdeel te detacheeren. Het is nl. mogelijk van een batterij van 4 stukken, die uit 2 sectiën bestaat, een sectie af te zonderen, zoo noodig aan een afzonderlijk op tredende Infanterie afdeeling mede te geven, of in ieder geval voor speciale doeleinden te benutten. Het is natuurlijk niet wel mogelijk een 3 stukken batterij in nog kleinere on- 1021

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 61