Beschouwingen over de bereden-artillerie. [Oct. 1913. macht één stuk meer telt dan de sectie van 2 stukken, zal wel geen bezwaar ten opzichte van de beweegbaarheid ople- v eren, als we de voordeelen er van onder de oogen zien. In het eene geval worden de 12 stukken, waaruit de af- deeling bestaat, verdeeld in 2 tactische eenheden van 4 stuk ken en 2 geïmproviseerde tactische eenheden van 2 stukken, die bovendien, zooals we vroeger reeds zagen, de bekende nadeelen bezitten aan een 2 stukken batterij uit schiettech- nisch oogpunt verbonden; in het andere geval blijft de af- deeling geheel verdeeld zooals ze geweest is, maar heeft de A. C. alleen de beschikking over 3 batterijen in stede van over 4. Dus blijven in het laatste geval 9 stukken in handen van den A. C. in plaats van 10 bij het detacheeren van een sectie van 2 stukken, maar het is o.i. niet twijfelachtig, gezien de onhandige verdeeling van de 10 kanonnen, of de A. C. zal aan zijn 9 goed georganiseerde stukken zeker de voorkeur geven. Het geval dat detacheering van een klein onderdeel noodzakelijk is (wat steeds een noodzakelijk kwaad zal zijn), brengt dus de voordeelen van de 3 stukken batterij nog meer aan het licht, in plaats van als een nadeel te mogen worden aangemerkt. Men moet evenwel voorzichtig zijn in het afzonderen van kleine artillerieafdeelingen, hetgeen ook uit den Russisch- Japanschen oorlog blijkt. De Russen kunnen dienen als waarschuwend voorbeeld voor het misbruiken van enkele kanonnen voor speciale doeleinden, veelal was dit misbruik oorzaak van een verschrikkelijk verdeelen en vermengen van bestaande verbanden. Rennenkampf schrijft in „DieSchlacht von Mukden" blz. 180: „Da wahrend der Schlacht bei Matsiunda die ganze Artil lerie auf die verschiedenen Truppenabteilungen verteilt worden war, haufig selbst Züge zur Unterstützung irgendeines Ab- schnitts geschickt werden müszten, so war sie unwillkürlich stark durcheinandergewürfelt". Zal dus aan de eischen, die de gevechtsleiding kan stel len, naar onze meening door een 3 stukken batterij ten volle 1023

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 63