Beschouwingen over de bereden-artillerie. Oct. 1912]. worden voldaan, ons rest thans eenige beschouwingen te wijden aan de consequenties, die uit organisatorisch oogpunt het gevolg van deze formatie zullen zijn. Zooals bij den aanvang van ons betoog werd opgemerkt, stellen we ons voor, dat onze 4 batterijen (compagnieën) veld en 4 batterijen bergartillerie zouden moeten bestaan uit 6 stukken, die voor het werkdadig gebruik moeten verdeeld zijn in 2 tactische eenheden (halfbatterijen, batterijen), die uit een tactisch oogpunt direct staaD onder de bevelen van den A. C. De compagnie wordt dus slechts een administra tieve eenheid, die bestaat uit 2 tactische eenheden. Dat de 6 stukken batterij als administratieve eenheid te groot zou zijn, kaD niet worden toegegeven, te meer, daar in zoo'n afdeeling meer officieren zijn en de kapitein dus een deel van zijn werkzaamheden aan zijn oudsten luitenant, den Comdt. van de andere haltbatterij, kan overlaten. Di buiten- landsche legers (o. a. Duitschland) komt trouwens de batterij van 6 stukken nog voor, zonder dat, voor zoover ons bekend, klachten over administratieve moeilijkheden worden geuit. Een ander bezwaar, dat tegen deze formatie wordt geopperd, is, dat de taak van den A. C. te zeer wordt verzwaard, door dat bevelen zullen moeten worden gegeven aan 4 vuureen- heden in plaats van aan 3. In hoeverre dat bezwaar juist is, kan door ons niet worden beoordeeld, we beroepen ons evenwel op een uitspraak van Balck (Tactik II), die verklaart, dat de afdeeling behoort te bestaan uit 3 a 4 batterijen, waaruit dus zou volgen, dat de taak van den A. C. niet bovenmatig zal worden verzwaard bij de voorge stelde organisatie. Een ander bezwaar uit organisatorisch oogpunt is, dat bij het vermeerderen van het aantal tactische eenheden ook het aantal hulpmiddelen voor de vuurleiding zal ver meerderen en dus de kosten zullen stijgen. Natuurlijk zullen bij 4 batterijen ook noodig zijn 4 toestellen voor den batterijcommandant, 4 telefoonafdeelingen, 4 wacht meesters-verkenner, enz. 1024

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 64