Beschouwingen over de bereden-artillerie. [Oct. 1913. Deze onkosten zullen evenwel worclen verminderd, daar minder aan officierstractementen zal worden betaald. De 3 batterijen van 4 stukken zullen nl. bezitten: 3 kapiteins B. C 3 luitenants-verkenner, 6 luitenants-sectie C. De 2 compagnieën van 6 stukken zullen dan bestaan uit: 2 kapteins B. C., 2 luitenants B. C., 4 luitenants O. C., 4 luitenants-verkenner. Naast het voordeel van meerdere officieren voor de ver kenningen heeft men dus een besparing van het verschil tusschen een kapiteins- en een luitenantstractement, wat den meerderen onkosten dus ten goede komt. Een ander voordeel uit organisatorisch oogpunt is, dat we reeds 4 veld- en 4 bergbatterijen hebben, zoodat dus slechts het aantal officiersplaatsen moet worden uitgebreid (wat in ieder geval een noodzakelijk gevolg is van de invoering van het snelvuurmaterieel) en bovendien het oprichten van nieuwe batterijen in tijd van oorlog is uitgesloten. Eindelijk wordt door ons aan een 3 stukken batterij de voorkeur gegeven, omdat die formatie toestaat, het munitie- vraagstuk op een veel betere wijze op te lossen, dan dit bij de 4 stukken batterij mogelijk zal zijn. Dit voordeel van de drie stukken batterij wordt door ons het laatst behandeld, niet omdat we er minder gewicht aan hechten, maar omdat het zoo omvangrijk is, dat we het in een afzonderlijk hoofd stuk wilden bespreken. IV. Bet munitieuraagstuk. Reeds theoretische overwegingen konden bij de invoering van het snelvuurgeschut aantoonen, dat het munitiever- bruik in een toekomstigen oorlog aanzienlijk zou moeten stijgen; niet alleen uit zuiver technisch oogpunt zou het sneller kunnen vuren voor het enkele stuk een behoefte 1025

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 65