Beschouwingen over de bereden-artillerie. Oct. 1913]. dan wanneer we in het bezit waren van meerdere batterijen, omdat we in dit laatste geval er niet op behoeven te reke nen, dat alle batterijen hun maximum vuurkracht zullen moe ten ontwikkelen, wat we bij een gering aantal wel moeten doen. Om dezelfde reden behoeft een winkelier met 500 klanten niet tien maal zoovel waren van elke soort in zijn magazijn te hebben als een winkelier met 50 klanten (oe- conomie van het grootbedrijf). Bovendien zullen de batterijen van de Afdeeling meer ver spreid staan, naarmate we over minder artillerie beschikken en daardoor wordt de munitieaanvulling in handen van den A. C. verzwaard. We zien uit het voorgaande dat vooral een zwakke artillerie zal moeten kunnen beschikken over zeer veel munitie direct ter beschikking van de batterij. Dit nu wordt veel meer mogelijk in dien de batterij uit 3 in plaats van uit 4 stukken bestaat. Ten ein de aan de beweeglijkheid niet te kort te doen, is het dan mogelijk zelfs ongeveer 40% meer munitie per stuk mede te voeren. Door de munitie reeds van den aanvang af bij de batterijen in te deelen, krijgt men het voordeel, dat afzonderlijk optreden gemak kelijker kan plaats vinden, door de batterij direct uit het divisie- verband los te maken zonder dat indeeien van munitie apart behoeft plaats te hebben, waardoor de taak van den A. C. wordt verlicht. Is de regel, dat de sterkte ven de artillerie niet mag beoordeeld worden naar het aantal stukken, maar naar het aantal projectielen, dat ze naar den vijand stuurt, niet geheel te verdedigen, voor de enkele batterij geldt dit wel degelijk, daar uit een bepaalde opstelling door het opvoe ren van de vuursnelheid bijna altijd een tekort aan stukken kan worden gecompenseerd. La terme de comparaison de deux artilleries n' est plus comme autrefois le nombre des pièces en ligne. De nouveaux éléments y entrent pour une part prédominantele nombre de coups dont elles peuvent disposer dans une journée et la qualité des officiers, aptitude tactique des officiers supérieurs et habilité au tir des commandants de batteries Rouquerol). 1030

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 70