Beschouwingen over de beseden-artillerie. Oct. 1913]. Misschien zou invoering van een Europeesche militie de mo gelijkheid doen geboren worden om aan de Vestingartillerie eenige Europeesche vrijwilligers te ontnemen, maar afgeschei den nog van het feit, dat in de eerste jaren na de invoering nog niet aan vermindering van het contingent Vestingartil leristen kan worden gedacht, is nog niet bekend, of binnen kor ten tijd de regeering aan de Europeesche bevolking van onze koloniën den weerplicht zal opleggen. Daarom zullen we de aanvulling van onze kanonniers voor de bereden artillerie elders moeten zoeken en wel onder de inlanders. De bewering, dat het inlandsche element onder de kanonniers der bereden artillerie niet bruikbaar is, werd nimmer door bewijzen ge staafd. Wij gelooven niet in de noodzakelijkheid van 8 of meer Europeanen bij een veld- of bergstuk en zijn van mee ning, dat een deel, zoo niet al hun werkzaamheden door inlan ders kunnen worden verricht. In ieder geval, waar de nood zakelijkheid van uitbreiding van het aantal kanonniers bestaat en deze vermeerdering niet onder de Europeanen is te vinden, meenen we dat een proef met inlanders als lader, patroon aanvoerder of hulprichter zeer zeker loonend zal zijn. De uit komsten bij de Vestingartillerie met inlandsche kanonniers verkregen doet van de uitkomsten van deze proeven het bes te verwachten. Nog beter ware het o. i. indien bij een sectie of bij een batterij van de divisie veldartillerie te Batavia als proef uitsluitend inlanders werden ingedeeld, opdat men zich daarbij ten minste een oordeel kon vormen over de waar de van de inlanders als kanonnier. Deze proef dient gehouden te worden voordat de bergartillerie met nieuwe kanonnen is bewapend, opdat, indien het inlandsch element bij de veld artillerie mocht voldoen, de proeven voortgezet kunnen worden bij het ander deel van de bereden artillerie. Bet arbeidsver mogen, dat de inlander bij het dragen van lasten kan leveren, doet vermoeden, dat bij een oordeelkundige training en strenge keuring op physiek en lichaamslengte bij de recruteering, zelfs de'bergartillerie van inlanders als kanonniers bij de stukken een goede steun mag verwachten. 1032

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 72