Korte Mededeelingen. [Oct. 1913. opmeten en bijgeschreven en in verband hiermede werd thuis de terreinvoorstelling volgens de methode Lehmann uitgetrokken. „Das Ergebnis war ein verlialtnismassig sehr gates unci man gewann ein „urn so ausdruekvolleres Gelandebild, als man iiber eine Anzalil sehrtüch- ',!tiger und geschickter Kratte verfügte". Yier 125000 bladen verkleind op de schaal 150000 vormden een blad van de in de jaren 1821 tot 1851 bewerkte topografische Atlas van Wurtemberg op 55 bladen. Evenals overal elders deed zich in Wurtemberg ook langzamerhand de behoefte aan eeue nauwkeuriger hoogtekaart gevoelen en dienten gevolge werden niet alleen in de jaren 1830 tot 1859 van ongeveer 27000 punten de hoogten langs trigonometrischen weg bepaald, maar men ging zelfs zoo ver, de hoogtelijnen op de kadastrale kaart in te teekenen. Hiervoor werden behalve het inmiddels gespannen en aan de „Normal Null" aangesloten waterpasnet met eene mazenwijdte van 1 K.M., in hoofdzaak tacheometrisch 400 hoogtepunten per K. M. be paald en in verband hiermede de hoogteljjnen geconstrueerd. De kadastrale kaarten worden lithografisch gereproduceerd, het ka dastraal bureau heeft hiervoor 15289 lithografische steenen opgelegd, afdrukken zijn voor den geringen prijs van slechts 90 pfennig voor een ieder te bekomen. Verder worden tegenwoordig in den handel gebracht Neue Topographische Karte des Königreiches Wiirttemberg, 1: 25 000 Höhenkurvekarte184 bladen. Deze kaart is bewerkt in de polyederprojectie en in verband gebracht met de Beiersche 125000 kaart. Een blad strekt zich uit over 6 minuten van den meridiaan en 10 minuten van de parallel en is ontstaan door tienmalige verkleining van de kadastrale kaart, bijgewerkt naar opnemingen van het „Statistische Landesamt", de directie der Staatsspoorwegen, den dienst van het Boschwezen, enz. De situatie en lettering zijn zwart, de wateren blauw gedrukt, het relief van het terrein is weergegeven door 10 M. hoogtelijnen in roodbruin. Hier en daar zyn 5 en zelfs 2.5 en 1.25 M. hulphoog telijnen geinterpoleerd. Detailvormen, die door de hoogtelijnen in het geheel niet of onvoldoende tot uitdrukking komen, worden door arcee ringen voorgesteld. De kaart wordt gereproduceerd in kopergravure door d9 firma H. Petters te Stuttgart. Geologische Spezicdkarte des Kcnigreichs Württemberg, 1 25000. Deze kaart is van den jongsten tijd, zij wordt uitgegeven door het „Königlich statistische Landesamt" en bladsgewijze toegelicht door eene omvangrijke beschrijving van deskundige hand. De literatuur op de nieuwe kaart betrekking hebbende was niet beschikbaar, om- 1039

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 79