1043 [Oct. 1913. Het geheel dient verpakt te worden in 4 houten kistjes van gelijken inhoud (met uitzondering van de 2 vleesehschalen, de thee- en koffie-bus, die in één der kistjes geborgen worden.), teneinde bij detaeheeringen, aan elke compagnie een kistje te kunnen medegeven. De offieiersgamelle dient beheerd te worden door een geschikt (daartoe door den korpscommandant aan te wijzen) korporaal- of soldaat-hofmeester, tevens kok-officieren. Deze hofmeestertevens kok-officieren zorgt voor de gamelle; blijft bij de menagekar der officieren gedurende het transport; pakt, in het bivak aankomende, uit; zorgt verder voor de bereiding der spijzen, dekt de tafel en regelt de opdiening en ronddiening der ge rechten, een en ander met behulp van de officiersbedienden, die daar toe c.q. op bepaalde uren ter zijner beschikking worden gesteld. Een der deelnemers treedt op als menagemeester. Hij zorgt voor de mede te nemen vivres en c.q. nabestellingen daarvanregelt de dagelijksche verstrekkingen in verband met het door hem opgemaakte menu; doet alle betalingen en rekent na afloop van de oefeningen met de deelnemers af, in rekening brengende c.q. alle defecten ontstaan aan de gamelle, waschloon enz. De aanschaffing der officiersgamelles acht ik voorshands alleen noodig voor de op Java aanwezige veldbataljons. Bij de bepaling van het benoodigde is gerekend op de deelname aan de officiersmenage van de officieren, behoorende tot de bij de Infanterie ingedeelde hulpwapens en diensten en van de officieren van den staf. Bij eene bovenomschreven regeling, zou m. i op waardige wijze voor zien kunnen worden in de voediDg der officieren bij oefeningen (te velde). Als 't hinkende paard komt achteraan het: „Wie zal dat betalen, zoete, lieve, Gerritje?" Als de aanschaffing der officiers-gamelles uit moest gaan van de officieren zelf, acht ik den opzet al half mislukt. Nietwaar; het zou al heel optimistisch gedacht zijn, als ik verwachtte, dat plots alle veldbataljons op Java zich op eigen kosten een offieiers- gemelle zouden aanschaffen. Misschien dat een enkel-(enkele)- bataljon(s) het doen. Maar bij de vlottende officiers-bevolking zou het dan licht voorkomen, dat dezelfde officier successievelijk, door overplaatsingen, éénige officiers-gamelles zou helpen oprichten, terwijl andere officierenwellicht tegen hun zindaarvan geheel vrijliepen. Er zouden nog meerdere combinaties kunnen gemaakt worden (waar bij velen profiteeren zouden van andermans uitgaven—alweer vermoe delijk tegen hun zin); doch ik behoef hierop niet verder in te gaan. Waar 't hier een officiersbelang geldt, zal het Gouvernement, om zeker te zijn van een goede zaak, zich ongetwijfeld dit betrekkelijk kleine geldelijke offer willen getroosten. De aanschaffingskosten bij ééne groote bestelling zullen hoogstver- moedelijk beduidend lager worden, dan wanneer elk korps afzonderlijk zijn officiers-gamelle moest bestellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 83