Korte Mededeelingen. [Oct. 1913. er niets in die richting geschied en nu, vier jaar later, zijn we nog even ver. "Waarom hebben we in Indië zelf nog geen schermschool, waaraan op bovengenoemde wijze verkregen onderwijzers, onder leiding van een eveneens van de schermschool afkomstig officier? Binnen eenigejaren zou er dan voorgoed een einde zijn aan het voortdurend tekort aan onderwijzers bij de veldbataljons. Wat het materieel betreft (om ons tot de geweren te bepalen voor het vervangen van onze scherm floretten en sabels door meer modern materieel pleitte luit. van Houten reeds), volgens 15 Overzicht Wape ning worden per bataljon verstrekt: 24 schermgeweren No. 1 en 30 idem No. 2. De laatste, met haaksche bajonetten, zijn natuurlijk geheel onbruikbaar voor de oefeningen met tegenpartij; ze kunnen hoogstens dienen voor oefeningen zonder tegenpartij, welke oefeningen feitelijk bij de veldbataljons niet meer behooren plaatst te hebben. Immers „het onderricht in het geweerschermen zal zich voor kader en manschappen uitstrekken over het geheele desbetreffende voorschrift, terwijl het doel steeds moet zijn, de leerlingen zoo snel mogelijk te brengen tot het „Yrije Partijschermen" zegt het schermvoorschrift. Wat leert echter de praktijk? Het schermen wordt beoefend bij binnendiensten. Meestal hebben meerdere compagnieën tegelijk binnendienst, zoodat zij de beschikking over de 24 geweren met inschuifbare bajonetten met elkaar moeten deelen. Elke compagnie krijgt dus 1 a uur de beschikking over deze geweren. In dien tijd kunnen 2 groepen van 20 a 22 man (er zijn door het veelvuldig gebruik altijd eenige geweren in de reparatie), elk gedurende uur a drie kwartier, onderwijs man tegen man krijgen. In de compagnie krijgt de man aldus hoogstens eens per 2 a 3 weken zoo'n beurt, terwijl hij overigens in de uren voor het schermen bestemd, bezig wordt gehouden met oefeningen zonder tegenpartij, d.w.z.: eenige passen, wendingen, sprongen, uitvallen en daarna 5 minuten op de plaats rust. Dat de animo in het schermen op deze wijze niet groot is, ligt voor de hand. Dat men hiermede nooit komt tot het zoo gewenschte partijschermen of tot oefeningen in den geest van het uittreksel-eoncours- Parijs, is eveneens duidelijk! Sommige compagniescommandanten nemen van de 24 geweren met inschuifbare bajonetten er zes af, om bij elk van de drie andere sectiën om beurten twee man te laten trekken, de vierde sectie krijgt dan onderwijs in de 2e, 3e en 4e afdeeling (zoodoende dus elk man eens per maand!), terwijl de niet aan de beurt zijnde manschappen van de drie overige sectiën öf n'ets doen of alweer worden bezig gehouden met passen enz. Men moet die vertooningen van partijschermen zien, om een indruk te krijgen van de schermvaardigheid onzer manschap pen. Waar overal in Europa (en Aziëzoo'n hooge waarde wordt toegekend aan het geweerschermen, mogen wij niet achterblijven. Wij hebben nu een nieuw voorschrift voor de schermoefeningen, dat, althans voor het geweerschermen, in een lang gevoelde behoefte voorziet; wil men er 1045

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 85