Oct. 1913]. Overzicht van eenige Tijdschriften. De Militaire Spectator 1913 No. 8. In het ver volg:-artikel „De Balkanoorlog van 1912 1913" worden de operatiën van het Grieksche leger behandeld. Een korte beschouwing over den militair-aardrijkskundigen toestand in het Griekseh-Turksch grensgebied gaat aan de behandeling der ei genlijke operatiën vooraf'. Daarna valt onze aandacht op een artikel van den Kap. Adi. der Rijdende Art. Jhr. W. Rciellwelk artikel is getiteld: „Nationale Taktiek?" Dit onderwerp heeft o. m. een punt van bespreking uitgemaakt in de vergaderingen van de Vereeniging t. b. v. d. k van 27 October 1911 en 25 October 1912. S. gaat bij zijn beschouwingen uit van de voor hem vaststaande axioma's le. De studie van de hoofdbeginselen van de taktiek en strategie moet niet gebonden worden aan de grenzen van een bepaald land. 2e. De toepassing van die hoofdbeginselen echter, kan niet onge straft aan den invloed van de nationale psyche worden onttrokken. Het is deze toepassingwelke S. tot onderwerp van bespreking kiest. Waar echter andere schrijvers veelal hun aandacht wijdden aan den strijd in het polderland, meent S. dat het noodzakelijk is ook den blik naar de oostelijke provinciën te wenden, in't bijzonder op die gedeelten, waardoor de strategische ljjnen Ioopen. En hiermede komt S. op zijn eigenlijk onderwerp, n. 1. het optreden in bedekt terrein. (Zie ook I. M. T. 1913 No. 8) Het zou ons te ver voeren, wilden we al die beschouwingen op den voet volgen, hoe belangwekkend ze ook zijn, doch willen alleen nog aanteekenen, dat we het niet met S. eens kunnen zijn, waar deze meent, dat aan het door hem besproken onderwerp, in de gevechtshandleiding meer aandacht had moeten worden geschonken. Naar wordt vermeend, hoort deze aangelegenheid niet thuis in een gevechtshandleiding. Het thans volgend artikel is getiteld „Het gebruik van gewapeud beton bij militaire verdedigingswerken" door P. W. Scharroo, kap. der Genie. We volstaan met de vermelding dezer belangrijke studie. Nog valt te vermelden een opstel getiteld „Onze cavaleriebrigade naar aanleiding van twee verschenen brochures". De hier bedoelde brochures zijn die van luitenant Pullinx en van kapitein Yerberne, de eerste getiteld: „La cavalerie en liaison avec l'aéroplane", de laatste den lezers reeds bekend „Taktisch gebruik van mitrailleurs, toegevoegd' aan cavalerie". Nu behandelt luit. Pullinx het optreden van een cavaleriemacht 1054

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 94