Oct. 1913.] Het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid. te Amsterdam en elders in ons land de omwenteling uitbrak, die aan de Fransche overheersching een einde maakte. Den 18den November trad eene eigene regeering op, bestaande uit alle richtingen, „parceque tout esprit de parti est abjuré" schreef van Hogendorp aan Fagel te Londen. Op dien datum her stelde de natie feitelijk haar volksbestaan en het is deze gebeurtenis, die wij thans met geheel onze ziel herdenken. Met een onbeschrijfelijk geestdriftig gejubel werd twaalf dagen later de Erfprins van Oranje te Scheveningen ontvangen en ingehaald. Gijsbert Karei van Hogendorp had aan Fagel geschreven, dat „tout le monde proclame la maison d'Orange et se décore de cette couleur", en vijf dagen na ontvangst van dezen brief stak de Prins naar Holland over, dat hem op 2 December d. a. v. tot Souvereinen vorst uitriep! De voortvarende Gijsbert Karei had intusschen niet stil gezeten en den 28sten November aan Fagel geschreven, dat de Hollandsche natie van de Engelsche de onverwijlde terug gave, zonder uitzondering, van de Koloniën in de drie wereld- deelen verwachtte. Fagel antwoordde „Pour ce qui re- garde les colonies, je suis sur que vous sentirez vous même qu'il y aurait la plus grande inconvenance a en faire mention ici avant l'époque oü notre patrie régénérés, complètement détachée de la France, se sera constituée en Puissance in- dépendante et capable, aussi bien que disposée, a maintenir son indépendance. Vous êtes, j'en suis sür, trop bon Hollandais pour ne pas avouer que tout ce qu 'on rendrait avant cette époque, serait donné non a la Hollande amie et alliée, mais a la France ennemie". Evenwel, mocht Fagel het dus voorbarig vinden toen reeds al dadelijk bij Engeland op de vervulling der Hollandsche wenschen aan te dringen, toch liet hij Malmesbury van Hogen- dorp's brief lezen, die zich haastte de hooggespannen ver wachtingen te temperen met 'n niet alles, niet dadelijk en niet in ééns. 2) 1076 1) Zie van der Kemp: Oost-Indië's herstel in 1816, Zie van der Kemp De teruggave der O. I. Koloniën 1814—16.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 14