Het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid. [Oct. 1913. De teruggave der Koloniën lag dus nog in de toekomst. Het duurde tot Augustus 1814 aleer deze aangelegenheid bij het Londensch tractaat geregeld werd. Artikel 1 luidde dat Z. Britsche Majesteit aan den Souvereinen vorst der Vereenigde Nederlanden alle Koloniën zou teruggeven, die Holland op 1 Januari 1803 bij het uitbreken van den jongsten oorlog bezat (Ceylon had het een jaar te voren bij den vrede om Amiens reeds moeten afstaan), met uitzondering van de Kaap de Goede Hoop en de slavenkoloniën Demerary, Essequibo en Berbice, terwijl artikel 2 den ruil van Banka tegen Cochin stipuleerde en artikel 5 bepaalde, dat de ontruiming der Ko loniën in Amerika zou geschieden binnen drie, die der overige binnen zes maanden na de i-atificatie dezer conventie, welke volgens artikel 9 binnen drie weken zou plaats hebben. Door verschillende oorzaken had de teruggave niet het vlot te verloop als door het tractaat werd bedoeld, doch wij zou den te ver gaan met in details te treden. Hoe wij ook over de zedelijke plicht van Engeland, om de door onzen laatsten stadhouder „toevertrouwde" Koloniën te rug te geven, mogen denken, dankbaar mogen wij zijn dat het uit vreugde over Nederlands verlossing, uit sympathie voor Oranje's herstel en uit politieke overweging om ons land mid dels vereeniging met België en Koloniaal bezit tot een krachtig bolwerk tegen Frankrijk te verheften, gereedelijk tot de terug gave besloot en niet méér achterhield. Nederland trad aldus inderdaad als Koloniale mogendheid van den eersten rang in de statenrij van Europa, krachtiger dan in 1800 toen het als Bataafsche Republiek op 1 Januari de bezittingen der failliete O I. Compagnie had overgenomen, doch zoozeer onder Fran- schen invloed zuchtende, dat van zelfstandigheid weinig sprake was. Langs de lange reeks van 100 jaren thans terugblikkende, kunnen wij met voldoening op onzen Kolonialen arbeid wijzen. In economischen zin neemt Nederlandsch-Indië om van de „West" niet te spreken een der eerste plaatsen in de rij van Koloniën der Europeesche grootmachten instaatkundig is 1077

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 15