Oct. 1913.] De Weekwijze dee Vesting-Aetillerie. zijn vast richtpunt, dat eveneens getrianguleerd moet zijn en op de kaart wordt aangegeven, loopt. Op dat vaste richt punt richt de peiler zijn instrument (het richtvlak No 1 of No 2.) met de verdeeling O. Het richtvlak heeft een kijker, die beweegbaar is over een verdeelden cirkelrand, welke middels alhidade en nonius aflezing van hoeken in °/00 deelen van den straal toelaat. Waar dus post en meetlijn (over verdeelstreep 0.) vast bepaald zijn, wordt de richting van eenig punt binnen den peilsector bepaald door de opgave van den hoek t. o. van de meetlijn, waaronder het uit dien post wordt gezien en zijn ligging door het snijpunt van twee of meer pei- lingslijnen van verschillende peilposten. De ligging van eenig punt wordt ook bepaald door de opgave van het vier kant-merk met coördinaten en de peiler kan dus op die beide wijzen een doel, dat hij heeft aangepeild, opgeven. Voor eene juiste opgave der coördinaten is noodig, dat hij het terrein, dat hij uit zijn post overziet, tot in finesses met de kaart heeft kunnen vergelijken en dus dadelijk een kampong- hoek, een heuveltop en dergelijke uit het terrein precies en onmiddellijk op de kaart kan aanwijzen, waarna opmeten der coördinaten met den plaatsaanwijzer kan volgen. Is eenig doel door één peilpost aangepeild en wordt alleen de peilingslijn opgegeven, dus de verdeeling, waarop de kij- kei stond, toen deze op dat doel gericht was, dan weet men, dat er een doel in die lijn ligt, maar nog niets meer, dus onvoldoende. Worden tevens de coördinaten opgegeven (wat uit den aaid der zaak op zichzelve een onvoldoend-zuivere opgave blijft, niet voldoende om daarop een vuurbevel te gionden, daar zij berust op eene, bovendien aan vergissingen onderhevige, schatting der betrokken plaats in het terrein) en zijn die in overeenstemming met de opgave van de peilings lijn, valt dus bij uitzetten op de kaart de plaats volgens de coördinaten in of zeer dicht bij de peilingslijn, dan kan reeds met voldoende zekerheid aangenomen worden, dat dit punt werkelijk het aangepeilde doel voorstelt. Zóó kan dus dik- 1082

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 22