De Weekwijze der Vesting-Artillerie. [Oct. 1913. wijls op het bericht van één peilpost een doel vastgesteld en een vuurbevel daartegen uitgegeven worden. Meer zekerheid krijgt men, wanneer een doel (de peilposten geven ook op, wat voor doel zij aanpeilen, b. v. belegerings batterij van vermoedelijk 2 stukken, veldbatterij in stelling, vurende schutters in loopgraaf) door 2 of 3 posten wordt aan- gepeild. Melden 3 posten eenzelfde doel en snijden de pei- lingslijnen elkaar ook in één punt, dan kan met zekerheid worden aangenomen, dat het doel in dat punt gelegen is; bij het snijpunt van slechts 2 peilingslijnen is die zekerheid minder groot, omdat elke post een doel (in totaal dus twee) in zijn eigen peilingslijn, maar niet in het snijpunt gezien kan hebben. Opgave van coördinaten kan ook hier de ver langde zekerheid geven. Gewoonlijk kan op de peilingen en coördinaten-opgaven van 2 posten, dikwijls op die van één post worden afgegaan; zelden wacht men op bevestiging door een derden post. Het kan voorkomen, dat een doel hoezeer ook gestreefd is naar zoo groot mogelijk inzicht in het gansche voorterrein door de peilposten--slechts door één peilpost wordt gezien en kan worden gezien. Om dan de eventueel nog gewenschte bevestiging te verkrijgen (en om de eenig verkrijgbare ge gevens te bekomen, indien zelfs niet door één peilpost het doel goed aangepeild kan worden) beschikt de G. A. C. over peilpatrouilles, die het terrein ingezonden kunnen worden om van eenig punt, waar zij uitzicht hebben op het hun zoo goed mogelijk aangeduide doel, daarop eene peiling te ver richten, die dan geschiedt met een richtvlak No. 3, van eenvoudige constructie (zonder kijker). Zij bepalen zoo zuiver mogelijk de plaats vanwaar zij de peiling nemen, stellen hun meetlijn op een bij voorkeur getrianguleerd, althans duidelijk op de kaart aangegeven punt en mel den die gegevens met het resultaat van de peiling. Zij bewerkstelligen hun verbinding middels patrouille-telefonen met den dichtstbij gelegen telefoonpost van het bestaande telefoonnet. 1083

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 23