Oct. 1913.] De Weekwijze der Vesting-Artillerie. De door peilpatrouilles verkregen uitkomsten zijn, dit is duidelijk, minder zuiver dan die der peilposten, echter vol doende om een besluit te nemen, in elk geval om wordt de aanpeiling van het doel niet geheel nauwkeurig geacht het terrein nabij het doel door strooivuur onveilig te maken. Ditzelfde, onveilig maken door strooivuur, moet ook ge beuren, wanneer de peilingslijnen van 3 posten elkaar niet in één punt of in een driehoekje van zeer geringe afme tingen maar onder een eenigszins grooten driehoek snijden en de opgegeven coördinaten niet juist met elkaar of met de snijpunten overeenstemmen. De onzuiverheden van [de kaarten, van de instrumenten, de afleesfouten, de fouten, hoe klein ook, gemaakt bij het uitzetten der peilingslijnen op de verzamelvuur- kaart (zie hierna) en veelal de omstandigheid, dat niet alle peilposten hetzelfde punt van het doel aanpeilden, zijn oorzaak, dat niet altijd met volkomen juistheid de ligging van het doel op de daarvoor bestemde kaart geprojecteerd kan worden. Behalve door de peilposten en c q. door peilpatrouilles, wordt het terrein vóór de stelling nog gadegeslagen door de bezetting van uitkijkposten, gewoonlijk bestaande uit een officier en een onderofficier. Het doel van zulk een post is het geven van inlichtingen omtrent den tactischeri aard van doelen, be wegingen des vijands, enz., terwijl daaraan tevens het gadeslaan van belangrijke punten op groote afstanden wordt opgedragen. De peilposten zijn alle rechtstreeksdus zonder schakelbord, verbonden met het groeps-artillerie-kwartier (G.A.K.) waar de G. A. C. met het hem daarvoor toegevoegde personeel werk zaam is om de plaatsbepaling uit te voeren, vuurbevelen uit te vaardigen, enz. Dit G. A. K. is verdeeld in 8 bureaux 1° het bureau voor de plaatsbepaling, 2° het bureau voor de vuurbevelen, 3° het telefoonbureau. 1084

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 24