De Werkwijze der Vesting-Artillerie. [Oct. 1913. Het telefoonbureau ontvangt en verzendt de berichten tus- schen het G. A. K. eenerzijds en de peilposten, den uitkijk post, de batterijen, peilpatrouilles, autoriteiten, enz. ander zijds. In het Bureau Plaatsbepaling zijn werkzaam de G. A. C. met 2 officieren en een schrijver. Behalve het eigenlijke werk der plaatsbepaling geschiedt in dit bureau ook het agendeeren der inkomende en uitgaande stukken, het aan houden van een munitie-staat (waardoor steeds overzicht gehouden wordt over de in diverse magazijnen en depóts nog beschikbare munitie en zoodra dat noodig wordt, aanvulling bevolen resp. gevraagd kan worden) en andere werkzaamhe den, die hoezeer elk op zichzelf van belang niet van ge wicht zijn om in dit globale overzicht besproken te worden. Een der in het le Bureau werkzame, aan den G. A. C. toegevoegde officieren is belast met het aanhouden van het peilregister, de andere met het uitzetten der peilingen op de verzamelvuurkaart. Het peilregister is zóó ingericht, dat de van de verschil lende peilposten inkomende berichten met al hun gegevens en details daarin op overzichtelijke wijze gerangschikt worden en gemakkelijk het trekken van conclusies, alsmede het aan- teekenen der resultaten daarvan toelaten. De verzamelvuurkaart is een vel teekenpapier, waarop zijn aangebracht: het vierkantennet, de getrianguleerde plaatsen der peilwaarnemingsposten en van hun vaste richtpunten, die der batterijen met hun dagrichtpunten en de overige getrianguleerde punten. De meetlijnen der peilwaarnemings posten en van de batterijen, loopende over de plaatsen van posten en batterijen naar de voor elk dezer aangegeven vaste richtpunten, zijn voorts met voor peilposten en batterijen verschillende inktsoorten op deze kaart getrokken. De binnenkomende berichten verdeelende in peil- en andere berichten, zullen wij eerst de behandeling der eerste aangeven. De G. A. C. leest hardop het ingekomen bericht voor, waar bij de officieren elk voor zich de noodige aanteekeningen 1085

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 25