Oct. 1913.] De Werkwijze der Vesting-Artillerie. maken, de opgenomen gegevens, om vergissingen te voor komen, herhalend. In het peilregister worden dus successievelijk de van de verschillende peilposten ontvangen berichten opgenomen met vermelding van coördinaten, soort van doel enz., zoodat hierin de geweDschte aanteekeningen teruggevonden worden, wan neer gegevens over een reeds bepaald doel noodig zijn, terwijl uit de overeenstemming van coördinaten op het peilregister door den daarmee belasten officier conclusies getrokken kunnen wor den ter bevestiging van die, op de verzamelvuurkaart gekregen. Op de verzamelvuurkaart worden de opgegeven peilings- lijnen uitgezet; de meetlijnen (nul-lijnen) der peilposten zijn, zooals vermeld, daarop reeds 'in inkt getrokken. Blijkt bij zulk eene uitzetting, dat de opgegeven coördinaten in (of zoo goed als in) de peilingslijn vallen, dan kan daarop reeds eene beslissing worden genomen, die overigens (gewoon lijk wordt een doel wel door 2 soms door 3 posten aan- gepeild) wacht, tot een snijpunt verkregen is. De coördinaten van dit snijpunt worden, c. q. na vergelijking met een wijzi ging in verband met die door de posten opgegeven, door den G. A. C. op de vuurkaart uitgezet, zijnde een topografische kaart met vierkantennet en aangifte van de plaatsen der verschil lende getrianguleerde punten. Deze overbrenging van de bijna blanco verzamelvuurkaart, die gemakkelijk werken met dunne potloodlijnen en een voortdurend overzicht over die lijnen ver oorlooft, naar de vuurkaart met hare terreinvoorstelling dient om den G. A. C. in staat te stellen, het terrein in zijne over wegingen te betrekken en dit waar noodig invloed op zijne beslissing te doen uitoefenen. Is dus op deze wijze vastgesteld, dat zich op een bepaalde plaats een doel, en welk doel, bevindt en is uitgemaakt, dat dit onder vuur zal worden genomen, dan wijst de G. A. C. de batterij of de batterijen aan, waaraan het beschieten ervan zal worden opgedragen, waarbij rekening gehouden wordt met de soort van geschut, die zich het beste voor die opdracht leent en met de ligging der batterijen t.o. van het doel, naar- 1086

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 26