De Werkwijze der Vesting-Artillerie. [Oct. 1913. mate normaal treffen ervan dan wel enfileer- of echarpeer-vuur verlangd wordt. De G. A. C. vult dan in een vuurbevel inde omschrijving van het te beschieten doel, gewenschte uitwerking, beschik baar gestelde munitie, plaats van het doel (de coördinatan, zooals die door hem als de juiste zijn aangenomen), vuursnelheid, aangewezen waarnemingsposten, of het doel ook door andere batterijen en zoo ja, met welke munitie, onder vuur wordt genomen en ten slotte zoo noodig toelichtingen (b. v. of de plaatsbepaling al dan niet nauwkeurig is geweest). Het aldus gedeeltelijk ingevulde vuurbevel wordt daarna aan het 2e Bureau overhandigd, waar de voor de verdere in vulling noodige werkzaamheden geschieden. Behalve berichten van peilingen, komen van de peil- en uit kijkposten ook andere berichten binnen. Zoo zullen, om een voorbeeld te noemen, bewegende doelen colonnes, trans porten uit den aard der zaak niet door een peiling kunnen worden aangegeven, maar moet dit geschieden door hunne plaats op een zeker oogonblik te melden, de richting en c. q. de snelheid van beweging. Om dergelijke doelen (en soms ook wel vaste doelen) onder vuur te nemen, kan gebruik worden ge maakt van de z. g. „vaste gegevens," die voor elke batterij in een staat vereenigd zijn en betrekking hebben op een groot aantal, door nummers aangegeven punten in het voorterrein, waarvoor niet uitsluitend markante punten, als wegenknoopen, bruggen e. d. in aanmerking komen, doch evengoed willekeu rige punten in die wegen, enz. Voor al deze punten zijn, voor elke batterij afzonderlijk, voor zoover die door het vuur uit die batterij bereikbaar zijn, van te voren alle gegevens voor het vuur berekend en in een „staat met vaste gegevens" opgenomen, zoodat het voldoende is, bij de vermelding van het doel op te geven „No. zooveel van den staat met vaste gegevens" en de toegestane munitie om zonder tijdverlies dadelijk vuur op zulk een punt te kunnen brengen. Veelal wordt bij zulk een bevel ook nog de waarneming gere geld, die hierbij meestal op algemeenen indruk gegrond zal zijn. 1087

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 27