De Werkwijze der Vesting-Artillerie. [Oct. 1913. meetlijnen moeten maken om de zielas (dus ongeveer het projectiel) resp. de waarnemingslijnen op het doel te brengen. Het is dus totaal onnoodig (en het geschiedt dan ook hoogst zelden) dat de bediening van de batterij iets van het doel ziet. Wanneer de zielas van het kanon den in het Bureau Vuurbevelen bepaalden hoek met de meetlijn maakt, is die as gericht op het doel; wanneer de waarnemers hun instrumen ten gesteld hebben mot de nul op het hun aangewezen vaste richtpunt en met den kijker op de in het Bureau Vuurbe- velen berekenden richtvlakstand, dan is die kijker gericht op het doel. Het snijpunt der twee waarnemingslijnen moet dus (theoretisch) in het doel vallen. Het in het 2e Bureau vervolledigde vuurbevel wordt we der naar het le Bureau gezonden, waar het, na door den G. A. C. goedgekeurd te zijn, door dezen onderteekend wordt met vermelding van het tijdstip van verzending, zoowel van dit stuk zelf als van het daaraan voorafgegane voorloopig vuurbevel (zie hiervoor). Alsdan wordt het aan het telefoon bureau overgegeven, om aan den betrokken B. Ct. te worden overgetelefoneerd. Is de telefonische verbinding der peilposten met het G. A. K., zooals reeds vroeger vermeld, rechtstreeks, die van het G. A. K. met de batterijen en van deze met de waarnemings posten loopt over een schakelbord. De B. Ct., die een vuur bevel ontvangen heeft, verzoekt dus aan het schakelbord aansluiting met de hem aangewezen waarnemingsposten en geeft dezen de voor hen in het vuurbevel vermelde richt- vlakstanden op. De waarnemingsposten zijn als regel vereenigd met de peilposten; het kan echter ook wel voorkomen, dat boven dien waarnemingsposten ingericht zijn op punten, die voor peilpost niet in aanmerking kwamen. De B. Ct. heeft nog eenige kleine berekeningen temaken, waarin wij ons niet verdiepen zullen en kan dan zijn vuur openen; de waarnemingsposten hebben, zooals wij zagen, hun instrumenten op het doel gericht en kunnen dus het 1089

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 29