Cavalerie bij de achterhoede. [Oct. 1918. vervolger het benutten van een thans te verwachten ernstig oponthoud te beletten, of kan hij zijn marschrichting verleggen. Yoor het uitzenden van afdeelingen uit de hoofdcolonne tegen zulk een indirecten vervolger, zooals de Heer de Wit op blz. 911 aanprijst, is het veel te laat. Beschikt de tegenpartij daarentegen over een betrekkelijk zwakke cavalerie en zou hij dit handje vol ruiterij ter indiiecte vervolging willen inzetten, met verwaarlozing van de diiecte beveiliging zijner op den marschweg vervolgende afdeeling, dan ziet hij van den bajonetsteek af, ten voordeele van een speldeprik. Immers de directe vervolger zal nu, uit vrees voor een vuuroverval door de vijandelijke achterhoede, of zeer langzaam moeten marcheeren, zich beveiligende door Infanterie, öf mir nichts dir nichts moeten doorjakkeren en zich zoodoende aan een échec blootstellen, dat bij een goed optreden dei- vijandelijke achterhoede niet uit kan blijven. Hij speelt dus geheel in onze kaart, wanneer hij zijn zwakke cavalerie op de hier bedoelde wijze misbruikt. Uit dezen laatsten regel ziet mijn collega, dat ik met de veroordeeling, in zijn le artikel, van den colonne-commt., die bij een oefening het grootste deel zijner zwakke cavalerie gebruikte als veiligheidsmaatregel bij een vervolging, niet onvoorwaardelijk mee ga. Slechts een goede marschbeveiliging maakt een snel marcheeren voor den vervolger mogelijk. Zou bovenbedoelde colonne-commt. nagelaten hebben, om voor een voelinghouden door enkele patrouilles, zoowel met de vijandelijke hoofdmacht, als met haar achterhoede, zoig te dragen, dan is dit een ernstige fout geweest. Dat hij echter 't grootste deel zijner zwakke ruiterij gebruikte voor beveiliging van zijn direct vervolgende colonne, en niet misbruikte ter indirecte vervolging, acht ik tactisch goed gezien. Aangezien de directe vervolging, zijnde een direct gevaar, 't meest te vreezen is, dient een terugtrekkende afdeeling daar dus het eerst tegen te waken. Een brigade, welke slechts haar half-eskadren ter beschikking heeft, zal deze 1095

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 35