Cavalerie bij de achterhoede. [Oct. 1913. onmogelijkheid, om de opdracht te vervullen. Hoe in 't laatste geval de colonne-commandant aan die gegevens komt, zonder dat het gevecht hem die verschaft, zullen we maar buiten be schouwing laten. In elk geval kan dit soort terugtochtsmarsch terug worden gebracht tot dat, in punt b genoemd, a.w.z. r,ot de vrijwillige terugtochtsmarsehen, zooals men in de tac tiek daaronder verstaat, met dien verstande, dat men bedenken moet, dat een terugtocht vrijwillig kan zijn, ook al heeft men de grens van het inleidend gevecht reeds verre overschreden. Een vrijwillige terugtocht heeft plaats, wanneer de bevel hebber nog beschikt over voldoende reserves, onder bescher ming waarvan de terugtocht kan geschieden, een gedwongen terugtocht, de naam wijst het uit, wanneer de terugtocht hem wordt opgelegd, dus als de reserves grootendeels of geheel verbruikt zijn (Worth, Waterloo). We zullen nagaan, hoe in het eerst geval het zich losmaken van den vijand geschiedt, en beginnen met te wijzen op het wenschelijke, om te trachten den strijd te rekken tot het in vallen van de duisternis. Begint men den terugtocht bij vol daglicht, dan loopt men kans, dat deze door den vijand onder kend wordt en dat hij dus al zijn krachten inzet, om de voorste troepen onderste boven te loopen en zich op de terugtrek kende colonnes te werpen. Terugtochten, onder bescherming der duisternis begonnen, gelukten tot dusverre bijna immer. Zaak is 't dan, om de tegenpartij in den waan te laten, dat men een doorzetten van het gevecht, hetzij 's nachts, hetzij den volgenden dag, beoogt. Ziet men kans den strijd vol te houden tot het invallen van den nacht, dan worden eerst de treinen vooruit gezonden en vervolgens de wapens, die men bij een nachtelijken aanval 't minst behoeft en die het meest aan wanorde zijn bloot gesteld, n.l. de artillerie en de cavalerie. L.g. hield zich ge deeltelijk op de vleugels op, gedeeltelijk (de ophelderings cav.) meer op de flank van 's vijands diepte-geledering. Die op de vleugels, zal vermoedelijk, middels ordonnansen te bereiken zijD. Wanneer echter de ophelderings-cavalerie zich' 1099

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 39