Oct. 1913.] Cavalerie bij de achterhoede. heeft kunnen handhaven, dan zal dat niet altijd 't geval zijn, maar dat doet dan minder ter zake. Zij zal bivaks betrekken meer uitwaarts van 's vijands posities, ten einde den volgenden dag hare verkenning voort te zetten en bij 't aanbreken van den dag al spoedig den toestand overzien. Zoodra ze bemerkt, dat de legerafdeeling, waartoe ze behoort, het slagveld heeft ontruimd, zal ze met haar gros die beweging volgen, onder voortdurende voeling met de ruiterij der tegenpartij, welke ook gedurende den nacht niet ismogen verloren gaan. Zij is dan in staat, om volkomen de haar toekomende taak te vervullen, welke is: 1. voelinghouden met de vijandelijke hoofdmacht, 2. na te gaan hoe vervolgd wordt, 3. een evenwijdige vervolging tegen te gaan. Immers uit het feit, dat ze zich heeft kunnen handhaven, blijkt reeds, dat de cavalerie der tegenpartij haar niet al te overmachtig was. Bleek daarentsgen gedurende het gevecht hare minderheid reeds, dan zou ook zij gedwongen zijn geweest op den eigen vleugel terug te trekken en zou ook zij orders hebben ontvangen, om den terugtocht in te leiden. Hoe ver moeten echter die bereden wapens teruggaan? Daartoe eerst verder ingegaan op den terugtocht. Onder dekking van de afdeelingen, welke direct met den vijand in gevecht gewikkeld zijn, worden de marschcolonnes gevormd. De algemeene reserve vangt het eerst den terugtocht aan, de speciale reserves der onderdeelen volgen, eindelijk maakt de voorste gevechtslinie zich b« stukjes en beetjes los. De algemeene bevelhebber wijst aan een deel der troepen, wel ke den terugtocht inleiden, een opname-stelling aan, welke mis schien noodig zal zijn, ter opname van de voorste gevechtsli nie, welke dan in den vroegen morgen vermoedelijk als achter hoede-stelling zal moeten dienen, tenzij meer achterwaarts daar toe een betere positie gevonden wordt. De artillerie, welke met de cavalerie aan 't hoofd der terugtrekkende colonne of colonnes zich bevindt, krijgt last één of meer batterijen zijwaarts van den weg te plaatsen, daar waar de troepen, ter opname bestemd;- stelling zullen nemen. Deze artillerie, benevens de 1100

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 40