Oct. 1913.] Cavalert bij de achterhoede. Staat de zon nog hoog aan den hemel, dan is een débacle niet uitgesloten. Wanneer men een weinig phantasie heeft, zal men inzien, dat het besluiten tot een terugtocht in zulk een geval, meer gevaren in zich sluit, dan het rekken van den strijd, desnoods met inzetting van de laatste reserves, tot het invallen van den nacht, meebrengt. Liever een gedwongen terugtocht om 5 u n.m. dan een vrijwillige op het middaguur. Het afbreken van een gevecht is een vraagstuk der aanvoering, dat met alle regels den spot drijft. Niets is meer een zaak van tact, zelfbeheersching en de ingeving van 't oogenblik, dan het besluiten tot een terugtocht en 't uitvaardigen van daartoe geschikte bevelen. De A. B. echter bedenke steeds, dat het inzetten van de laatste reserves, zoo 'tal niet helpen kan, om de overwinning te behalen, dan toch dienen kan, om te tegenpartij zóó uit te putten, dat een nachtelijke terugtocht mogelijk is. Slechts van een zulke, verwacht ik heil. Nu nog even terug naar de in stelling staande achterhoede. Ook voor deze is het afbreken van 't gevecht met vele moei lijkheden verbonden. Het gevaar bestaat daarin, dat de troe pen uit de voorste linie, daartoe gebracht door een aanvan kelijk succes tegen den stout opdringenden vijand, zich in een gevecht inlaten, welke ondersteuning noodig maakt. Daar om moet deze gevechtslinie slechts zwak worden genomen en zeer in de breedte worden opgesteld, opdat haar bevel hebber over niet al te veel teruggehouden krachten kan be schikken. De artillerie moet zorgen, dat ze niet in het Infan- terie-gevecht gewikkeld wordt. De reserves dienen meer ter opname dan ter ondersteuning. Is het noodig nieuwe troepen in te zetten, om de voorste te helpen, dan lost men dat vraag stuk beter op door een korten offensieven stoot, dan door het voeden van het vuurgevecht. Bij dergelijke gevechten is de plaats van de leiding meer naar voren toe dan anders wen- schelijk is. De beschikking over reserves, die opname-stellingen hebben 1102

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 42