Cavalerie bij de achterhoede. [Oct. 1913. - En er is maar een betrekkelijk zwakke cavalerieafdeeling noodig om den trein van een terugtrekkende troepenafdeeling zeer ernstig nadeel toe te brengen! Ook de krijgsgeschiedenis leert ons, dat despeldeprikken, zooals de heer Boon ze noemt, hoogst gevaarlijk geacht worden, daar gedurende den slag bij Mukden 2 eskadrons Japansche cavalerie, sterk 200 ruiters, onder bevel van den majoor Akyama (dus toch wel een zéér zwakke cavale- riemacht in vergelijking van de reuzen massa's der Russi sche ruiterij) in den rug der Russen er bijna in geslaagd waren een belangrijke spoorbrug op te blazen. Teneinde verdere speldeprikken van deze beide eskadrons te voorkomen, werden ZES regimenten Russische Cavalerie uit het front terug genomen om verdere ondernemingen van het stoute Japansche ruitertroepje tegen te gaan. Zijn de kwetsbare punten op de terugtochtslijn reeds bij voorbaat bezet, ja, dan haalt daarop een aanval van cavalerie, als ze niet zeer sterk is, natuurlijk niets uit, maar dan toch zal de wetenschap, dat vijandelijke cavalerie op den terug- tochtsweg vóór is, een fnuikende uitwerking hebben op het moreel van den terugtrekkenden troep. Aangenomen dus dat de vervolger mijne meening is toe gedaan en betrekkelijk zwakke cavalerieafdeelingen voor de evenwijdige vervolging gebruikt {misbruikt noemt de heer Boon dat), dan geloof ik, dat ook tegen de onder le en 2e genoemde stellingen, wel iets aan te voeren is en dat tegen eene dergelijke evenwijdige vervolging bij een geregelden te rugtocht de maatregelen, die ik bovenaan blz. 912 aangaf, wel succes zullen hebben. Worden dan de vijandelijke cava lerieafdeelingen tot groot uithalen gedwongen, dan zie ik niet in gegeven ons gebrekkig wegennet, dat den vervolger veel tijdverlies bij het „uithalen" zal veroorzaken waarom de maatregel door mij in de 3e alinea van blz. 911 bedoeld, steeds te laat moet zijn, zooals mijn collega vreest. Het verschil in meening omtrent den afstand van de ach- terhoede-cavalerie is, naar ik meen, hierdoor ontstaan, dat 1107

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 47