Cavalerie bij de achterhoede. [Oct. 191 3. heeft, waarbij de plaats van de achterhoedecavalerie (ook de heer Boon neemt dat als vanzelf sprekend aan) vóór en op de vleugels van de achterhoedestelling is. Daar zou ze toch echter niet op elk gewild oogenblik kunnen zijn, als ze met de indirecte d.w.z. met de op grooten afstand werkende, door verkenning verkregen, beveiliging belast werd. Het is mij niet duidelijk, dat de heer Boon, die mijn idee veroordeelt als niet behoorende tot hare taak, om de achterhoe decavalerie ook de evenwijdige wegen te doen bewaken en die eenige regels tevoren zegt „de taak der achterhoede-cavalerie is eene beperktenu aanbeveelt om haar voor den indirecten veiligheidsdienst, dus buiten het achterhoedeverband, aan te wenden. Met de opvatting van mijn Collega, eenige regelen verder geuit, dat de Comdt. der achterhoedecav. het recht zou hebben, zonder daartoe bevelen te krijgen, zich geheel van het achterhoedeverband los te maken en dus de taak, die hem in het bevel voor den terugtocht is opgedragen, op eigen verantwoording in den steek te laten, ten einde iets anders te gaan uitvoeren, dat hij voor zijn persoon belang rijker acht, kan ik mij, en hoogstwaarschijnlijk velen met mij, absoluut niet vereenigen. In de volgende regelen levert de heer Boon eene zeer lezens waardige en levendige beschrijving van de moeielijkheden, die de aanvoering te bekampen heeft na het besluit tot den terugtocht; eene beschrijving, die duidelijk doet uitkomen, hoe zwaar de taak der achterhoede en die van haar commandant is, als het bevel voor den terugtocht gegeven wordt nadat het inleidend gevecht is begonnen en hoeveel zwaarder die taak wordt, als het gevecht gerekt moet worden tot de duisternis is ingevallen. Waarom echter mijn collega de terugtochtsmarschen onder a genoemd, geene bespreking waard acht, is niet duidelijk. Hij betoogt en wij allen zijn dat met hemeens. dat een terugtocht, begonnen onder den druk van den vijand, de moeilijkste gevechts- 1109

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 49