Oct. 1913.] Nogmaals het I. M. T. veroordeeld. In de hoop, dat binnen niet te langen tijd ook de ideeën van die verschillende andere officieren bekend gemaakt en nader besproken zullen worden, komt het mij wel wenschelijk voor de nu reeds medegedeelde aan een beschouwing te onderwerpen. In plaats van het af te keurendat een burger-uitgeverszaak zich heeft belast met het uitgeven van een militair tijd schrift, ben ik de meening toegedaan, dat het geheele Indische Leger de Firma G. Kolff en Co. dankbaar mag zijn, dat zij het meerdere tientallen van jaren geleden gewaagd heeft tot de uitgave van zulk een maandblad over te gaan. Gedurende 44 jaren toch zijn wij officieren daardoor in de gelegenheid gesteld, datgene, wat wij op militair gebied het licht wilden doen zien, onder de oogen van onze collega's te brengen. En al moge het I. M. T. nu wellicht niet het ideaal van een militair-wetenschappelijk tijdschrift kunnen wordeD genoemd, niemand zal kunnen en mogen ontkennen, dat hij uit dat tijdschrift meerdere malen lessen heeft kunnen putten, waar mede hij zijn voordeel kon doen. Ware een burger-uitgeverszaak niet zoo bereidwillig geweest om, zij het niet alleen uit philantropie, daarmede hulp te bieden, ik ben er van overtuigd, dat onze armee geheel verstoken zou zijn gebleven van een orgaan. Want over het algemeen is de officier niet kapitaalkrachtig genoeg om het bestaan /an een orgaan van dezen omvang te verzekeren, vooral, doordat er heel wat risico aan verbonden is en men een vrij groot werkkapitaal moet bezitten, om die risico te kunnen dragen. Een uitgeversfirma, die behalve zulk een tijdschrift ook nog andere periodieken en werken publiceert, kan met de winsten van het eene de gaten stoppen, geslagen door de verliezen op het andere. Een vereeniging, die zich tot de uitgifte van een enkel periodiek bepaalt, heeft met zeer vele, vaak onoverkomelijke moeilijkheden te kampen, wanneer zij niet over een flink werkkapitaal kan beschikken en niet de besliste zekerheid bezit, dat haar uitgave genoeg afnemers zal hebben. Dat het I. M. T. niet wetenschappelijk is, wordt geweten 1066

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 4