[Oct. 1913. Zijn taktische voorschriften en is, en dat een andere opvatting slechts kan worden goed gepraat met letterzifterij. Toch wagen we het eene andere opvatting te huldigen, zon der dat daarbij naar onze meening van eenige letterzifterij sprake behoeft te zijn. We lezen uit ons V. V. alléén, dat de ophelderingsdienst in 't algemeen aan afzonderlijke afdeelingen wordt opgedragen en dat de indeeling van cavalerie bij eene brigade (V.V. punt 2) of een detachement in de eerste plaats ten doel heeft, om daardoor te voorzien in de behoeften voor de rechtstreeksche beveiliging. Beschikt een colonne-commandant over 50 man cavalerie en 10 man zijn benoodigd voor den veiligheidsdienst, welnu, hij neemt weer in de eerste -plaats die 10 man en gebruikt de rest voor wat anders. Aldus zouden we de bedoeling van punt 53(1) V.V. willen opvatten, We kunnen ons voorstellen, dat bij de voorhoede geen ca valerie kan worden gebruikt, en is deze dan niet voor iets anders noodig, dan marcheert ze bij de hoofdmacht. En toch blijft de algemeene regel van kracht. Maar er is meer, dat voor onze meening pleit. De comman dant van eene troepenafdeeling, die voor de rechtstreeksche beveiliging een 1/2 peloton cavalerie voldoende acht, maai er op grond van het reeds aangehaalde punt één peloton voor indeelt, komt in strijd met punt 60 Y. V, handelende over de samenstelling van de veiligheidstroepen, en waarvan de laatste zinsnede luidt: „als algemeen beginsel geldt, dat daar voor niet meer troepen worden aangewezen dan noodzakelijk." Sterker drukt zich nog punt 33 Y. V. uit, waar wordt vermeld, dat voor den ophelderingsdienst en voor den veilig heidsdienst niet meer troepen moeten worden aangewezen, dan de vervulling van de hun opgedragen taak beslist vordert. En zoo zouden we ter versterking van ons betoog misschien nog andere punten van ons V. V. kunnen aanhalen, b.v. 66 (3) en 67 (1), maar we meenen met het bovenstaande te moeten volstaan. 1114

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 54