Aan den andereu kant schaadt overdrijving ook en verdient daarom een dolzinnig uitgevoerde aanval, een blind offensief, eveneens afkeuring. Noch het een dus, noch het ander; een juiste middenweg tusschen het lijdelijke defensief en het blinde offensief, eene juiste combinatie van aanval en verdediging zal blijken het ware te zijn, of zooals een schrijver in de „Spectateur militaire" van 1 Februari 1913 het uitdrukte: la masse principale, sur le point principal, fera, c'est entendu, de l'offensive et de l'offensive énergique, ra- pide, brutale. Mais on aura le plus souvent intérèt a faire, a cöté sur des points secondaires, avec des forces moindres et au bénéfice de Taction générale, de la defensive pure et même du combat en retraite. Napoléon a employé ces trois formes de combat. Et Ton s'accorde généralement a reconnaitre que ce n'était pas le premier venu." Een gevolg van de verkeerde grondgedachte, als zou een defensieve geest synoniem zijn met de verdediging, is een zekere afkeer voor de laatste, en daarmede voor alles wat tot het gebied der veldversterkingskunst behoort. "Voor menigeen schijnt het betrekken van eene loopgraaf zelfs niet vereenigbaar te zijn met de offensieve gedachte, die ten grondslag moet liggen aan iedere overwinning, waarbij men dan evenwel schijnt te vergeten, dat die verdedigende houding slechts, of liever juist het middel kan zijn, om elders met des te meer succes tot den aanval te kunnen overgaan. Een gevecht op eenigszins grootere schaal is eigenlijk niets anders dan eene aaneenschakeling van kleinere gevechtsepi soden, waarbij de beide partijen, al naar gelang der gevechts omstandigheden nu eens aanvallend, dan weer verdedigend optreden. Op ieder gedeelte van het gevechtsveld en op ieder ge vechtsmoment is in normale omstandigheden, nu eenmaal één der strijdende partijen aanvaller en de andere verde- diger. 1118 Oct. 1913.] EENIgE BESCHOUWINGEN OVER DE

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 58