Veldversterkingskunst. [Oct. 1913. Beiden zullen gedurende het geheele verloop van het gevecht steun zoeken in het terrein. Biedt het terrein van nature niet de in ieder speciaal geval geëischte hulp, dan zal men trachten zich die te verschaffen, door gebruikmaking van de beschikbare gereedschappen en komt men daarmede op het gebied van de veldversterkings- kunst. Natuurlijk zal de verdediger door zijn langer verblijf op een vaste plaats daarvan meer kunnen profiteeren, dan de aanvaller, doch ook de laatste zal zich dikwijls het gebruik van het pioniergereedschap niet kunnen ontzeggen. En al geeft hij daarmede tijdelijk de voorwaartsche beweging prijs, dan behoeft hij daarmede nog niets te laten vallen van zijne offensieve bedoelingen. Een uiting dan ook van de in den aanhef bedoelde stroo ming is, dat in den laatsten tijd in de verschillende legers eene verhoogde aandacht op het gebied der veldversterkings- kunst valt waar te nemen, zich uitende o. a. ook in het verschijnen van nieuwe voorschriften daarover, waaronder het Duitsche ontwerp-veldpionierdienst-voorschrift voor alle Wapens de meeste aandacht trekt. Ook in het Hollandsche leger is die meerdere belangstelling merkbaar. Een der leeraren aan de K. M. A, te Breda schreef ons onlangs daaromtrent: „Hoe het met dat onderdeel in Indië staat, weet ik niet, maar gelukkig is bij het leger h. t. 1. de veldversterkings- kunst in eere hersteld, en heb ik hier al oefeningen der Infanterie gezien, welke aan alle eischen voldeden. Hoe het met de veldversterkingskunst in Indië staat? Dat is eene vraag, die ieder lezer voor zich zelf en voor zijne omgeving het best zou kunnen beantwoorden. De in voering van het nieuwe pioniergereedschap heeft in deze be slist een merkbaren invloed ten goede gehad. Toch blijft het, door het gemis van een voorschrift op dat gebied, een tasten in de duisternis. De „leidraad voor de pionieroefeningen bij de Infanterie" 1119

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 59