Veldversterkingskunst. [Oct. 1913. loopgraaf, een open gedeelte over, dat benut kan woiden om gemakkelijker een partieelen tegenstoot uit te voeren. Verder vermijdt men daarmede den aanleg van traversen, die in eene lange loopgraaf noodig zijn tegen echarpeer- en enfileervuur en tegen de breedtewerking van aitillerievuur, in het bijzonder van brisantgranaten, die ter hoogte van de loopgraaf springen. Wanneer, nadat de loopgraven gereed zijn, nog tijd beschik baar is, kan men nog altijd, wanneer dat wenschelijk blijkt, twee stukken loopgraaf met elkander in gemeenschap brengen door het maken van eene smalle verbindingsgang. Volledigheidshalve, doch zonder daar verder op in te gaan, vermelden we hier nog even de aanwezigheid der afwach- tingsdekkingen, ook weer voor geen grootere afdeeling dan eene sectie, op niet meer dan 50 M achter de lijn van weer stand x) en van waaruit gelegenheid moet bestaan om gemakke lijk, zoo mogelijk gedekt, naar alle richtingen op te rukken, in de eerste plaats tot verlengen of versterken van de tirailleurlinie. Het verlengen of versterken van de tirailleurlinie geschiedt dan gewoonlijk door gemeenschapsloopgraven, die in schuine richting of zigzagsgewijze worden aangelegd, waarbij gezorgd moet worden, dat zij geen scherperen hoek dan 45° maken met de hoofdrichting van 's vijands vuur. Beschouwingen ouer het proiiel nan Intanteriedefefeingen. Het profiel voor eene gevechtsdekking kan eerst worden vastgesteld, wanneer de hoogte van de vuurlijn boven het maaiveld bepaald is, hetgeen, zooals we reeds opmerkten, eeist goed kan geschieden ter plaatse waar de dekking aangelegd wordt. De bodem van de binnengracht wordt dan zooveel lager dan de vuurlijn genomen als de aanslaghoógte voor de schutters bedraagt. Deze aanslaghoogte wordt bij het Indische leger, ook in den Leidraad Pionieroefeningen, voor staande schutters in het al gemeen 1.20 M. genomen. 1127 1) R. I. II punt 403 spreekt van 'ten hoogste 300 M."

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 67