Dit profiel, dat wel eenigszins afwijkt van dat in den Leidraad Pionieroefeningen fig. 85, geeft aanleiding tot de volgende beschouwingen: De bodembreedte van de binnengracht is genomen 0.60 M., het minimum, waarbij het best voldaan wordt aan den reeds genoemden eisch van zoo gering mogelijke breedte. Deze bodembreedte is natuurlijk zeer voldoende als standplaats voor den schutter, doch op den duur te smal voor de zittende houding in den afwachtingstoestand, daar de menschen ge dwongen worden om met opgetrokken knieën te zitten. Laat het zich dus aanzien dat de loopgraaf langen tijd bezet moet blijven, dan zou eene bodembreedte van 0.80 M. overwogen kunnen worden, waardoor het verkeer, achter de schutters langs, mogelijk wordt en de menschen in den afwachtingstoestand gemakkelijker kunnen zitten. Het beste zou deze grootere bodembreedte verkregen kunnen worden, door het steiler afsteken van de wanden der binnen gracht, met behoud dus van de eenmaal aangenomen boven breedte. Of dit mogelijk is, zal eerst blijken onder het graven; het is dus een meevaller, waarop niet gerekend mag worden. Toch zal het dikwijls mogelijk blijken, daar de Indische grond soorten menigmaal een steil afsteken toelaten. Is dit steiler afsteken intusschen niet mogelijk, dan moet men de binnengracht naar de achterzijde over de geneele diepte 2 d. M. breeder maken (zie de stippellijn in figuur. 1) De diepte der binnengracht is afhankelijk van de vuurlijn hoogte. Wanneer de vuurlijn samenvalt met het maaiveld, wat wel hoogst zelden zal voorkomen, dan wordt de diepte der binnengracht voor eene aanslaghoogte van 1.40 M. even eens 1.40 M. Waar men het in Holland bij zoo'n diepe in graving al spoedig te kwaad krijgt met den grondwaterstand, bestaat daartoe in Indië, vooral in den drogen tijd, in den regel zeer weinig kans. Een practisch en zeer eenvoudig middel om van te voren den grondwaterstand te bepalen, verkrijgt men door even in een kampongpüt, die gewoonlijk wel in de buurt is, te kijken. 1129 VELD VERSTERKINGSKUNST [Oct. 1913. I. M. T. 1913. 73.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 69