Yeldveksterkingskcnst. [Oct. 1913. dan moet dat beschouwd worden als een toevallig voordeel, dat zoo min mogelijk arbeidsverbruik met zich brengt. Naast de loopgraaf voor staande schutters kent men de loop graaf voor knielende schutters. Onze Leidraad geeft daarvoor eene aanslaghoogte van 0,80 M, waaruit valt af te leiden dat deze loopgraaf bestemd is voor op één knie knielende schutters. Eene loopgraaf voor op beide knieën knielende schutters met eene aanslaghoogte van 1 M, komt in den Leidraad niet voor, hoewel deze houding op den duur toch gemakkelijker lijkt. Loopgraven voor liggende schutters zullen in het verdedi gend gevecht tot de uitzonderingen behooren en worden alleen aangelegd wanneer er zeer weinig tijd beschikbaar is. Het beste is, wanneer men maar dadelijk begint met eene loopgraaf voor staande schutters. Alleen wanneer het zich laat aanzieD, dat er met voldoende tijd zal zijn, kan men eerst beginnen met eene loopgraaf voor knielende schutters, die dan later zonder veel moeite nog kan omgewerkt worden in eene loopgraaf voor staande schutters (fig. 3). Het is evenwel eene verkeerde veronderstelling als zou eene loopgraaf voor knielende schutters altijd in korteren tijd gereed zijn dan eene loopgraaf voor staande schutters. Dat blijkt bijvoorbeeld uit figuur 4, waar de vuurlijnhoogte 0.60 M. bedraagt. Om den vereischten grond voor de ophooging te verkrijgen, zou men deze uit eene buitengracht moeten halen. Nuttiger en niet meer arbeid wordt er evenwel verricht door de binnengracht uit te diepen totdat men eene loopgraaf krijgt voor staande schutters met eene aanslag hoogte van 1.20 M. of 1.40 M. Volledigheidshalve geven wij in figuur 5 nog een profiel voor eene afwachtingsdekking voor één rij zittende man schappen, dat evenals het profiel van eene gemeenschaps dekking voor gebukte houding (figuur 6) nog op verschillende manieren voor uitbreiding en verbetering vatbaar is. De profielen aangegeven in de figuren 1 toten met 6 moeten wel gerekend worden tot de meest eenvoudige, die de vela- versterkingskunst kent. 1131

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 71