Korte Qlededeelingen. Rijirielen, [Dotorrljisielen en Automobielen uoor het Ilederlandsche teger. Introductie in de Karlografie nan de Z-Duitsche-Koninhrijken III. Het -verslag der Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 12 Dec. 1910 No. 56, is, voor zoover bovenstaand onderwerp betreft, openbaar gemaakt. De commissie komt ter zake tot de volgende conclusiën. Ie. Voor den motorrijwielen-en automobielendienst zal het leger in vredestijd in hoofdzaak gebruik te maken hebben van gehuurde particuliere voertuigen; in oorlogstijd zullen de benoodigde voertuigen kunnen worden gevorderd. In beide gevallen zal het benoodigde per soneel in hoofdzaak moeten worden getrokken uit deskundige militie- plichtigen en deskundige particulieren. 2e. De inschrijving en vordering van automobielen en motorrijwielen moeten op overeenkomstige wijze als voor de paarden worden geregeld. De beschikbaarstelling van deskundige particulieren moet op doelmatige wijze worden aangemoedigd. 3e. Deskundige particulieren, die zich verbinden om bij oefeningen of in oorlogstijd in het leger dienst te doen, moeten, wanneer zij in dienst zijn, geheel onder de militaire wetten en voorschriften vallen. Zij dienen een beknopte militaire opleiding te ontvangen en geregeld aan oefeningen deel te nemen. 4e. Alleen dan, wanneer uit dienstplichtigen en vrijwilligers geen vol doend aantal bestuurders is te krijgen, zou tot opleiding in bet leger mogen worden overgegaan. 5e. "Wanneer niet op andere wijze in het benoodigde materiëel is te voorzien, moeten door het rijk premies en toelagen worden uitgekeerd voor het aanschaffen, onderhouden en beschikbaar houden van auto mobielen. De Auto. 18 Sept. 1913. Saksen. De eerste opneming van Saksen had plaats onder keurvorst Au gust (1553-'86). De schaal der kaarteering was ongeveer 1: 15000, terwijl eene verkleining op 160000 werd vervaardigd. Yeel waarde heeft de kaart niet. „Walder und Dorfer sind ziemlich genau aus der Vogelschau zur Darstellung gebracht, wahrend von den Boden- formen nichts in der Karte wiedergegeben ist." In 1780 werd een begin gemaakt met de bewerking van eene nieu we topografische detailkaart. Yoor de afleiding van de lineaire afmetin- 1136

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 76